5 powodów, dla których powinieneś rozważyć inwestycję w Bitcoina

Bitcoin to pierwsza na świecie kryptowaluta – od chwili swojego debiutu w 2009 roku – zdobył on miano jednego z najbardziej popularnych i innowacyjnych aktywów cyfrowych. Jako, że ta technologia stale się rozwija, Bitcoin przyciąga coraz większe zainteresowanie inwestorów (zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych) poszukujących nowatorskich sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Jak już zapewne wiesz od wielu lat względem kryptowalut stosuję m.in. strategię HODL – hodlowanie odnosi się do strategii nazywanej „kup i trzymaj” w kontekście Bitcoina, oraz innych kryptowalut. Oto pięć kluczowych powodów, dla których warto zastanowić się nad inwestycją w Bitcoina.

Artykuł wart uwagi: Równouprawnienie, czy egoizm? Jaka jest prawdziwa twarz współczesnych feministek?

1. Potencjał wzrostu wartości

To jest to o czym marzą miliony kryptowalutowych inwestorów. Ze względu na ograniczoną do 21 milionów monet podaż – Bitcoin w swoim środowisku bywa nazywany “cyfrowym złotem”. Jego wartość dynamicznie wzrosła od momentu wejścia na rynek, co przyciągnęło uwagę inwestorów szukających aktywów z dużym potencjałem wzrostu. Należy dodać, że w przeszłości Bitcoin potrafił szybko odbić się po okresach spadków. Na podstawie przeszłości najstarszej kryptowaluty można łatwo zauważyć, iż funkcjonuje ona w 4-letnich cyklach wyznaczonych przez jego halving. W szczytowym momencie hossy roku 2021 za 1 sztukę BTC trzeba było zapłacić około 69 000 USD. Nikt nie wie gdzie dokładnie znajduje się szklany sufit najstarszej kryptowaluty. Może to być zarówno 75 000 USD, ale również 500 000 USD.

2. Dywersyfikacja portfela

Inwestowanie w Bitcoina umożliwia dywersyfikację portfela poprzez dodanie aktywów – niepowiązanych – z tradycyjnymi rynkami kapitałowymi, takimi jak akcje, czy obligacje. W ostatnich latach zaobserwowano, że kryptowaluty oferują unikalne korzyści inwestycyjne, a także zmniejszają ryzyko w portfelu inwestycyjnym, zwłaszcza w okresach niestabilności rynkowej. Obecnie możemy zauważyć pewien trend wśród funduszy inwestycyjnych polegający na uruchamianiu dla swoich klientów usługi handlu kryptowalutami na rynku spot. Wystarczy spojrzeć na największe firmy stanowiące o sile giełdy amerykańskiej, należące do indeksu S&P500. Znaczna ich część dywersyfikuje swój portfel właśnie poprzez inwestycje w kryptowaluty.

3. Łatwość i elastyczność inwestowania

Bitcoin pozwala na inwestowanie z dowolnego miejsca i o każdej porze – 24h/7 dni w tygodniu – bez konieczności korzystania z usług pośredników finansowych. Inwestorzy mogą szybko kupować i sprzedawać swoje Bitcoiny za pomocą smartfonów, komputerów, czy dedykowanych urządzeń. To wszystko sprawia, że proces inwestycyjny jest prosty i wygodny. A co najważniejsze dzieje się to w sposób zdecentralizowany, poza nadzorem jakichkolwiek organów państwowych.

Zapoznaj się także: Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

4. Dostęp do innowacyjnych projektów

Inwestując w Bitcoina, można skorzystać z szerokiej gamy innowacyjnych projektów opartych na technologii blockchain. Na przykład, można wspierać platformy finansowania, giełdy kryptowalutowe, czy usługi ułatwiające płatności. Inwestycja w Bitcoina to nie tylko korzyści finansowe, ale również możliwość wspierania rozwoju nowych technologii. Zresztą posiadanie kryptowalut jest równoznaczne z partycypowaniem w technologiach zmieniających cały otaczający nas świat.

5. Ochrona przed inflacją

Na końcu zostawiłem argument, który jest najpewniej najistotniejszy z punktu widzenia nas – Polaków. W obliczu wzrastającej inflacji – najwyższej od 25 lat – niepewności rynkowej, inwestowanie w Bitcoina może być skutecznym narzędziem zabezpieczającym wartość środków. W przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które można dowolnie emitować, Bitcoin ma ustaloną i ograniczoną podaż. Jest to idealny sposób dzięki, któremu inwestorzy mogą chronić swoje środki przed utratą wartości. No chyba, że wolisz zaufać Prezesowi NBP twierdzącemu, że kolejny już raz inflacja jest na płaskowyżu, a winę za jej wysokość ponoszą jedynie Rosjanie. (No i oczywiście – Donald Tusk) 🙂

Podsumowanie

Jak już wiesz inwestycja w Bitcoina może przynieść wiele korzyści, takich jak potencjał wzrostu wartości, ochrona przed inflacją, łatwość i elastyczność inwestowania, dostęp do innowacyjnych projektów, oraz dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Należy jednak pamiętać, że rynek kryptowalut jest stosunkowo młody i cechuje się dużą zmiennością, co wiąże się także z pewnym poziomem ryzyka. Dlatego zawsze warto zachować ostrożność i dokładnie rozważyć swoje decyzje inwestycyjne, a w razie potrzeby skonsultować się z profesjonalistami. Każdej decyzji związanej z inwestycją własnych pieniędzy należy być pewnym w 100%. Nigdy nie możesz ewentualnej winy za niepowodzenie zrzucać na innych. Każda porażka jest Twoją sprawą, a każdy sukces jest wyłącznie Twoją zasługą – nie uciekniesz przed tym! Obecny czas to dobry moment na zainteresowanie się kryptowalutami z Bitcoinem na czele. Wiosną 2024 roku czeka nas kolejny halving, a po nim jak pokazuje historia najstarszy coin rozpoczyna swój szaleńczy rajd. 

W poprzednich tekstach wspominałem już, że kryptowalutami handluję na giełdzie Zonda – zachęcam do zakupu swoich pierwszych coinów i odsyłam do giełdy.

WAŻNE: Wpis ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie stanowi porady inwestycyjnej!

Przeczytaj również: W jaki sposób można pomóc walczącym Ukraińcom?

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Trzymaj się! 🙂

Grafika pochodzi z: FxMag

7 Comments

  1. To jedynie kwestia doboru właściwej kryptowaluty. Jeżeli będziesz handlował jakimś scamowym projektem to wszystko stracisz, a jeżeli będziesz się edukował i inwestował w wartościowe coiny to można zarobić. Najlepszym przykładem namacalności pieniądza fiducjarnego jest to, że w razie kryzysu i black-outów energetycznych cyferki z banku też wyparują 🙂
   Dzięki za komentarz 👍

   1. Nie ma właściwych kryptowalut. Są ofiary łatwowierności. W przypadku kryptowalut, cyferki jeszcze łatwiej wyparują, a gdzie można ubezpieczyć takie inwestycje? 👿 ?

   2. Ubezpieczyć? Nie ma czegoś takiego i powiem więcej w razie upadku systemu bankowego BFG też nie będzie w stanie oddać depozytów wszystkim poszkodowanym. W przypadku kryptowalut masz coś takiego jak – portfel zewnętrzny – za sprawą którego Ty tu rządzisz 🙂

   3. Ubezpieczyć? Nie ma czegoś takiego i powiem więcej w razie upadku systemu bankowego BFG też nie będzie w stanie oddać depozytów wszystkim poszkodowanym. W przypadku kryptowalut masz coś takiego jak – portfel zewnętrzny – za sprawą którego Ty tu rządzisz
    Ano właśnie! Nie ma jak ubezpieczyć, a w rządzenie kryptowalutami wierzę tak samo, jak w pisane patykiem na wodzie. Ale tak przy okazji chciałbym się dowiedzieć gdzie kryptowaluty są opodatkowane.

   4. Coroczne zeznanie podatkowe od handlu aktywami cyfrowymi PIT-38.
    Inwestować należy w aktywa, które się zna, które się zgłębiło i poznało od podszewki. A przede wszystkim takie gdzie ewentualna utrata kapitału nas nie zaboli.
    Nie czujesz inwestycji w krypto i ja to szanuję 👍

Leave a Reply