W jaki sposób można pomóc walczącym Ukraińcom?

Od kilku lat Ukraina znajduje się w trudnej sytuacji, a ludzie walczący o jej niepodległość i wolność każdego dnia narażają swoje życie, zdrowie i dobytek. Wojna, która trwa za wschodnią granicą naszego kraju od ponad roku, wymaga dużego zaangażowania i wsparcia ze strony całego społeczeństwa. Wielu ludzi chce pomóc Ukraińcom, ale nie zawsze wiedzą, jak zrobić to w sposób właściwy i skuteczny.

W trakcie ostatniego roku wokół pomocy udzielanej naszym wschodnim sąsiadom narosło wiele legend, plotek i niedomówień. Niniejszy tekst jest formą odpowiedzi na najważniejsze z pytań. Aby być rzetelnym w tym zakresie, w trakcie jego przygotowywania skorzystałem z pomocy i doświadczenia Fundacji Ukraina z Wrocławia, a wszelkie zawarte poniżej informacje przekazał mi najwyższej klasy specjalista – Dyrektor Instytutu Praw Migrantów Pan Bartłomiej Potocki.

Koniecznie przeczytaj: Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

W jaki sposób można pomóc walczącym Ukraińcom?

Jednym z najważniejszych sposobów, w jaki można pomóc Ukraińcom, jest oczywiście wsparcie finansowe. Istnieje wiele organizacji pozarządowych, które zajmują się zbieraniem pieniędzy na cele związane z pomocą ludziom dotkniętym wojną. Warto jednak pamiętać, że niektóre organizacje mogą być oszustwami, więc przed przekazaniem pieniędzy warto dokładnie zweryfikować ich wiarygodność. Można to zrobić poprzez sprawdzenie ich statusu prawnego, lub wybierając renomowane organizacje, takie jak Czerwony Krzyż. Zastanawiając się nad wyborem tego, na którą organizację przekazać pieniądze warto przemyśleć na jakim wsparciu nam zależy. Czy chcemy przekazywać środki na Siły Zbrojne Ukrainy, czy może na pomoc humanitarną osobom poszkodowanym w wyniku wojny, czy może na pomoc w utrzymywaniu i odbudowie infrastruktury takiej jak wodociągi, gazociągi czy energetykę. To może zawężać pole organizacji, a zarazem spowoduje, że będziemy mieć satysfakcję, iż nasze środki trafiły dokładnie na to na czym nam zależało.  

Innym sposobem pomocy jest wysyłanie paczek z żywnością, lekarstwami i innymi potrzebnymi rzeczami. Paczki te można wysyłać poprzez specjalne organizacje, lub za pośrednictwem prywatnych kurierów. Warto jednak pamiętać, że w niektórych rejonach walki przesyłki mogą nie dotrzeć do celu, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy dana organizacja zapewnia bezpieczny transport. W tym przypadku dobrze żeby dostępne były publicznie potwierdzenia wysyłki i odbioru towarów, a także materiały filmowe z tego jak przebiega dystrybucja paczek pomocowych. Dobrze jeśli organizacja zajmująca przewozem udostępnia też najbardziej potrzebne na miejscu towary i produkty. Jednak zawsze analizując takie listy należy zastanowić się czy faktycznie taka lista nie wzbudziła naszych podejrzeń. Jeśli tak, to po prostu spróbujmy się skontaktować z organizacja i dopytać czemu ma służyć dany produkt. Dla przykładu, małe worki nawozów saletrowych dla ogrodnictwa, mogą pomagać w tworzeniu przydomowych ogródków przez ludność z małych miast i wsi, ale także dzięki nim można tworzyć materiały wybuchowe domowej roboty. Już samo transportowanie takich środków przez granice jest regulowane i wymaga specjalnych pozwoleń.   

Można również pomagać poprzez udzielanie wsparcia psychologicznego i medycznego. Wiele osób boryka się z traumami spowodowanymi wojną, a leczenie i terapia mogą być trudno dostępne w trakcie trwania konfliktu. Wsparcie psychologiczne i medyczne może poprawić jakość życia wielu osób i pomóc im radzić sobie z trudnościami związanymi z wojną. Tutaj trzeba jednak pamiętać o swoim zdrowiu i kondycji psychicznej. Pomoc osobom z traumami jest trudna i obciążająca psychiczne, dlatego też trzeba bardzo racjonalnie oceniać nasze możliwości i zadbać przede wszystkim o swoje własne zdrowie. 

Jak pomóc ukraińskim uchodźcom przebywającym w Polsce?

W Polsce znajduje się wielu ukraińskich uchodźców, którzy z różnych powodów zmuszeni zostali do opuszczenia swojego kraju. Istnieje wiele sposobów, w jakie można im pomóc. Jednym z nich jest oczywiście udzielanie wsparcia finansowego, lub materialnego. Warto jednak pamiętać, że niektóre formy pomocy, takie jak dawanie pieniędzy bezpośrednio osobom, które proszą o pomoc, mogą być niewłaściwe i prowadzić do wykorzystywania przez nieuczciwe osoby. Dodatkowo proste transfery pomocowe mogą prowadzić do wyuczonej bezradności. Czyli sytuacji, gdzie działania osoby nie są związane z żadnym skutkiem i ich byt nie jest zależny od nich. Dlatego bardzo często w krajach z dłuższą tradycją pomocy uchodźcom łączy się transfery socjalne z koniecznością nauki języka urzędowego kraju pobytu. A brak faktu pobierania takiej nauki powoduje zmniejszenie pomocy finansowej. Taki mechanizm powoduje, że uchodźcy ciągle widzą związek między swoim działaniem (nauką języka) a otrzymywanym wsparciem, a także kontynuują rytuał towarzyszący osobom pracującym (poranne wstawanie na zajęcia podobne do wstawania do pracy). Zwracajmy więc uwagę, czy organizacje wspierające uchodźców w naszym kraju, starają się pomagać zgodnie z doświadczeniami i wiedzą obecnych czasów.  

Innym sposobem pomocy jest angażowanie się w działalność organizacji pozarządowych, które zajmują się udzielaniem pomocy ukraińskim uchodźcom. W Polsce działa wiele takich organizacji, które pomagają uchodźcom w znalezieniu pracy, mieszkania, udzielają wsparcia medycznego i psychologicznego, oraz oferują kursy językowe. Można również angażować się w wolontariat, który pozwoli na bezpośredni kontakt z uchodźcami i udzielanie im pomocy w codziennych sprawach. Warto przemyśleć również kwestie kontaktu z samorządowcami, którzy w ramach umów miast partnerskich pomagają konkretnym ukraińskim wsią i miastom.

Artykuł wart uwagi: Festiwal politycznych obietnic Anno Domini 2023

Jakie instytucje w Polsce są odpowiedzialne za udzielanie pomocy ukraińskim uchodźcom?

W Polsce pomoc ukraińskim uchodźcom jest udzielana przez wiele różnych instytucji. Wśród nich znajdują się m.in. Urząd do Spraw Cudzoziemców, Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, a także różnego rodzaju organizacje pozarządowe – w tym również Fundacja Ukraina. Każda z tych instytucji oferuje inną formę pomocy, dlatego warto zwrócić się do nich z indywidualnymi potrzebami.

Jakie formy pomocy są niewłaściwe?

Niewłaściwe formy pomocy to te, które prowadzą do wykorzystywania przez oszustów, lub organizacje, które nie przekazują pomocy osobom potrzebującym. Warto unikać dawania pieniędzy bezpośrednio osobom, które proszą o pomoc, ponieważ nie zawsze jest to bezpieczne i skuteczne. Warto zawsze sprawdzać wiarygodność organizacji, z którymi chcemy się związać, aby mieć pewność, że nasza pomoc trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

Jak rozpoznać oszustów?

Oszuści często wykorzystują sytuacje kryzysowe, takie jak wojna lub uchodźstwo, do oszustw finansowych. Aby ustrzec się przed oszustami, warto dokładnie zweryfikować każdą organizację, do której chcemy przekazać pieniądze lub pomóc w inny sposób. Można sprawdzić ich status prawny, czy działają legalnie, czy są rejestrowane w odpowiednich instytucjach. Warto również unikać dawania pieniędzy bezpośrednio osobom, które proszą o pomoc, ponieważ nie zawsze można mieć pewność, że są to osoby potrzebujące. Warto weryfikować wszelkiego rodzaju zbiórki za pomocą wyszukiwarek KRS, pod domeną: gov.pl

W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bójmy się szukać pomocy na jednostkach Polskiej Policji.

Gdzie zgłaszać oszustów i wątpliwe organizacje?

Jeśli podejrzewamy, że dana organizacja, lub osoba zajmująca się udzielaniem pomocy jest nieuczciwa, można zgłosić to do odpowiednich instytucji. W Polsce istnieją instytucje, które zajmują się zwalczaniem oszustw, takie jak – Rzecznik Praw Obywatelskich, czy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Można również zgłosić nieprawidłowości do organizacji pozarządowych, które zajmują się ochroną praw człowieka, takich jak Amnesty International, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, czy Human Rights Watch. Te organizacje mają na celu ochronę ludzi przed krzywdą i niesprawiedliwością, w tym również przed oszustami wykorzystującymi sytuacje kryzysowe. Powtórzę również, że w razie jakichkolwiek wątpliwości wszelkie przejawy oszustw, wyłudzeń, oraz przestępstw musimy zgłaszać zarówno na najbliższym komisariacie Policji. Możemy również pisać do Ministerstwa Sprawiedliwości, a nawet KPRM.

Podsumowując, pomoc ukraińskim ofiarom wojny, oraz uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w Polsce, wymaga świadomego i przemyślanego działania. Ważne jest, aby wybierać sprawdzone organizacje i instytucje, które mają dobre opinie i działają legalnie. Warto również zaangażować się w wolontariat, który pozwoli na bezpośredni kontakt z uchodźcami i udzielanie im pomocy w codziennych sprawach. Jednocześnie trzeba uważać na oszustów, którzy wykorzystują sytuacje kryzysowe do własnych celów. W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z odpowiednimi instytucjami, które pomogą zweryfikować daną organizację i zapobiec wykorzystywaniu dobrej woli ludzi.

Zapoznaj się także: Jaka przyszłość może czekać Polską Policję?

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Pozdrawiam! Trzymaj się!

Grafika pochodzi z: Radio TOK FM

2 Comments

 1. Ludzie naprawdę potrzebujący pomocy teraz stanowią procent procenta osób zgłaszających się po pomoc. Przychodzą do nas mężczyźni w pełni sił, których psim obowiązkiem jest zostać i walczyć za kraj. Przychodzą całe rodziny z dziećmi, często obładowane kosztownościami. Ta wojna jest rajem dla bumelantów i oportunistów. A polskie władze dają się nabrać na to, że każdy, ale to absolutnie każdy z tych ludzi potrzebuje pomocy. Polskie władze powinni pomagać polskim obywatelom, bo mnóstwo osób u nas czeka w kolejkach do specjalistów lub nie ma refundowanych koniecznych leków.

  1. Zgadzam się z Tobą. Dlatego w tytule użyłem słowa “można”. Chodzi bowiem o to, że jeżeli masz ochotę pomóc to rób to z głową, a nie wrzucaj kasy do pierwszej lepszej puszki tylko dlatego, że zobaczyłeś ukraińską flagę, albo usłyszałeś “dobryj deń”. Pomaganie innym samo w sobie jest dobre i od lat głoszę to wszem i wobec. Dzielić jednak trzeba się również z głową.. I o tym właśnie był tekst 🙂 Dlatego też każdego roku, przekazywałem procent podatku, a w tym roku wyjątkowo 1,5 procenta podatku na – Fundacje Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach – KRS 0000101309.

   P.S.
   Co zaś tyczy się tych mężczyzn o których pisałeś to przymierzam się do napisania tekstu na ten temat. Cholernie trudne do zrozumienia jest to, że w czerwcu 2022 roku liczba ukraińskich mężczyzn w wieku poborowym, którzy przekroczyli granicę za sprawą wręczenia korzyści majątkowej swoim pogranicznikom oszacowano na 430 tysięcy.

   Dzięki za komentarz!

Leave a Reply