Co policjanci myślą o … żołnierzach Wojska Polskiego

W roku 2021 na blogu Taki Jest Świat pojawił się wpis, w którym opisywałem stosunek funkcjonariuszy Policji do pracowników służby więziennej. Bazowałem wtedy na pytaniu, które pojawiło się na mojej skrzynce mailowej – takijestswiat.blog@gmail.com – a o czym szczerze później zapomniałem. Tamten tekst możesz znaleźć w linku – Co Policjanci myślą o … Służbie Więziennej – do czego też serdecznie Cię teraz zachęcam.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że tekst jest wyłącznie moim zdaniem i mojego środowiska, w którym nieprzerwanie od 2015 roku funkcjonuję. Nie należy wpisu traktować jako głosu całej Niebieskiej społeczności. Choć wiem, że nie będzie to opinia odosobniona.

Za bezpośredni nadzór nad Wojskiem Polskim odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej, z Ministrem Błaszczakiem na czele. Natomiast zwierzchnikiem sił zbrojnych w Polsce jest Prezydent – Andrzej Duda. Jak zapewne zdążyłaś/eś zauważyć z takim zapleczem Wojsko Polskie musi być oczkiem w głowie naszych rządzących. To właśnie MON traktuje się jako naszą wizytówkę i otacza szczególną opieką – zapominając tym samym o innych równie ciężko pracujących funkcjonariuszach. Przysłowie mówi – jeśli nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze! Tak też jest tym razem. Kasa, zaś przekłada się bezpośrednio na lepszy marketing. Nie ma, bowiem nic piękniejszego niż: wspaniały czołg, haubica i myśliwiec przecinający niebo. To właśnie jest to co się dobrze sprzedaje w ramach działań naszych polityków, budując ich jako osoby kompetentne, operatywne, a nawet jako – mężów stanu.

Wojsko Polskie jest finansowane bezpośrednio z budżetu Państwa dlatego ich funkcjonowanie nie jest w żaden sposób zakłócone. W roku bieżącym wydatki na obronność stanowiły 2,4% PKB, łącznie ponad 57,78 mld PLN, a już teraz głośno zapowiada się, że nakłady na zbrojenia zostaną zwiększone. W przyszłym roku ma to być aż – 98 mld PLN. Kolejny raz wspomnę, że z punktu widzenia polityków posiadanie zbrojnego ramienia Państwa po swojej stronie to decyzja czysto strategiczna. Tak więc niezależnie od sytuacji finansowej Państwa żołnierze zawsze otrzymają dodatki, załapią się na podwyżki, a cała pozostała budżetówka usłyszy “nie ma pieniędzy!”.

Czytaj również: Czy ideologie lewicowe to dążenie do nihilizmu?

Co z tego wynika? Otóż, w bezpośrednim porównaniu sytuacja Polskiej Policji zawsze będzie wyglądać znacznie gorzej – na każdym polu.

My policjanci w ostatnim czasie odnosimy wrażenie, że skonfrontowanie – MON i MSWiA – zawsze wypada na naszą niekorzyść. Policjantów traktuje się jako – młodsze, nierozgarnięte i głupiutkie rodzeństwo – które rzecz jasna rodzic kocha “nieco” mniej 🙂

Jest to bolesne o tyle, że w ciągu ostatnich lat to Polska Policja została obarczona większą ilością obowiązków również tych wykraczających poza nasze standardowe kompetencje. Mam tu na myśli chociażby te wynikające z ustaw covidowych – konieczności sprawdzania restauracji, siłowni, kontroli kwarantann i izolacji. Dalej było jedynie gorzej, gdyż w związku z zamieszaniem na granicy polsko-białoruskiej zastępy funkcjonariuszy zaangażowano w ochronę strefy nadgranicznej i odpieranie ataków nielegalnych imigrantów. Później, zaś w obliczu wojny toczącej się za wschodnią granicą pomagaliśmy uchodźcą z Ukrainy i stale wspieraliśmy wojsko we wszelkich niezbędnych zadaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i nienaruszalności granic Rzeczypospolitej. Na końcu mamy zaangażowanie funkcjonariuszy Policji w zabezpieczenie działalności promocyjno-krajoznawczej naszych rządzących.

Chodzi mi w tym wszystkim jedynie o docenienie naszej pracy, oraz wkładu w zapewnienie ładu i porządku. Jak to wygląda, że jeden resort dostaje wszystko jak na tacy, a drugi słyszy o braku pieniędzy i sprzętu. Dodatkowo zamraża nam się świadczenia, robi przetasowania w przepisach emerytalnych i zakresie obowiązków. Już nie wspomnę, że surrealistycznie wzgardza się wszelkimi dążeniami do rozmów, znalezienia dialogu i odpowiednich dalekosiężnych rozwiązań.

Jeśli dodamy do tego jeszcze fakt, że w ciągu ostatnich lat setki milionów złotych wpompowano w stworzenie i funkcjonowanie – Wojska Obrony Terytorialnej – których to przydatność bojowa i militarna jest śladowa w kontekście bezpieczeństwa Państwa to funkcjonariuszy Policji ogarnia przygnębienie. Wspomniane środki można by było przeznaczyć na dużo lepszy cel. Ponadto nie zapominajmy o tym, że Polska Policja w ramach wykonywania swoich standardowych zadań wpompowuje do budżetu Państwa setki milionów PLN. Na wrzesień 2022 roku było to dokładnie 1 mld PLN.

Widząc jakie rozwiązania w obliczu recesji i wysokiej inflacji zaproponowano Policji to funkcjonariusze mają prawo czuć się zawiedzeni. W tym samym czasie słyszy się o waloryzacji i dodatkach przeznaczonych dla Żołnierzy.

Nie odbierzcie moich słów mylnie, gdyż ja doskonale rozumiem, że wojskowi wykonują mega ważną i odpowiedzialną robotę. Należy im się szacunek! Zawsze bez względu na okoliczności będę popierał ich działania!

Zapoznaj się również z: W społeczeństwie nie ma miejsca na przemoc seksualną

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Miłego dnia!

Grafika na początku tekstu pochodzi od: WP Tech

1 Comment

Leave a Reply