Oszczędzaj, inwestuj, działaj #3

Z impetem wkroczyliśmy w nowy 2022 roku. Życzę zarówno Wam, jak i sobie, aby okazał się znacznie lepszym od swojego poprzednika. Ufam, że będzie to piękny czas pełen radości, zdrowia i sukcesów, zarówno tych rodzinnych, jak i zawodowych. Nowy rok to zawsze dobry czas na powzięcie jakichś postanowień, wdrożenie pewnych zmian, rozpoczęcie nowego etapu w życiu. Oczywiście takim momentem może być każdy inny dzień, ale tak już się przyjęło, że 01.01 to dobry moment na – new beginning. 

Moim zdaniem rok 2022 staje się dla wielu z nas również idealna okazja na rozpoczęcie swojej przygody z inwestowaniem posiadanych środków. Dotychczas opisałem już sposoby inwestowania m.in.: w akcje, obligacje indeksowane inflacją, zwykłe najprostsze lokaty bankowe, fundusze inwestycyjne, a także w kryptowaluty. 


Podlinkowuję wpisy odnoszące się do wspomnianych tematów i zapraszam do zapoznania się z nimi:

1. Inwestuj, oszczędzaj, działaj #1

2. Inwestuj, oszczędzaj, działaj #2

3. Kryptowaluty to nasza przyszłość

Źródło: strefainwestorow.pl

Kryptowaluty

Hossa i bessa są nazywane często walką niedźwiedzi z bykami. Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia pojęć. Pojęcie bessy ukazuje, że w tym konkretnym momencie cena np. akcji, kryptowalut spada, gdyż wzrasta sprzedaż tychże aktywów. Jest kilka przyczyn wystąpienia bessy. Pierwsza z nich to ekonomiczna recesja, wzrost stóp procentowych tak jak dzieje się obecnie u nas, ale również zwyczajna zmiana nastawienia inwestorów. Pomimo tego, że większość inwestorów wolało by jej uniknąć bessa w pewnym stopniu przywraca równowagę rynkową, umożliwia sprawne funkcjonowanie. Skąd więc nazwa rynek niedźwiedzia?. Chodzi tu o atak zwierzęcia i ruch łapą w kierunku ziemi, mający symbolizować spadek.


Co w takim razie z hossą? Pewnie już każdy się domyśla. Chodzi tu o silny i długotrwały wzrost. Bull market to nic innego jak uderzenie byka rogami – z dołu do góry – cios mający wynieść przeciwnika w górę. Właśnie to na rynku byka dzieje się z ceną instrumentów finansowych. 


Idąc tą terminologią dostrzegam, że od początku grudnia znów prym wiodą niedźwiedzie, innymi słowy nadszedł dobry moment na wejście w określone rodzaje aktywów, zbudowanie swojego portfela i określonego portfolio.


Z uwagi na trwające spadki, które nie ominęły również rynku kryptowalut dokonałem pewnych roszad, które w długim horyzoncie czasowym mają przynieść mi korzyści. Mianowicie, od ostatnich zakupów jakich dokonywałem minęło trochę czasu, w międzyczasie na listopadowej “górce” zrealizowałem część zysków i takim oto zebranym kapitałem wykonałem odpowiednio przemyślane decyzje zakupowe.

 
Dokupiłem odrobinę najstarszej monety jaką jest Bitcoin, ale również dorzuciłem na niedawnych spadkach drugą monetę pod względem kapitalizacji jaką jest Ethereum. Dodatkowo poczyniłem drobny reaserch i zakupiłem 2 altcoiny, które bardzo dobrze rokują i dają podstawy sądzić, że w perspektywie czasu mogą wiele zdziałać w świecie blockchaina. Mowa tu o : Cardano (ADA); Polkadot (DOT).


Transakcji dokonałem oczywiście za pośrednictwem największej z polskich giełd kryptowalut Zonda. To ta sama stabilna giełda, która niegdyś nosiła nazwę Bitbay. Wszystkich zdecydowanych na handel krypto zachęcamy do skorzystania z mojego linku rejestracyjnego .


W razie pytań i wątpliwości z przyjemnością odpowiem na Wasze pytania. W razie potrzeby mogę również przekazać wskazówki odnośnie całego procesu rejestracji, gdyż dla nowych użytkowników może stanowić to nie lada problem.

ETF-y


Tak jak kiedyś Wam pisałem stale usiłuje się edukować, podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać wiedzę. Wraz z trwaniem tego procesu zmianie ulega, także moje spojrzenie na inwestycje – próbuję coś ulepszać, udoskonalać. Tak właśnie jakieś 6 miesięcy temu zacząłem inwestować za pośrednictwem słowackiego fintechu FINAX w ETFy.


Zapytacie co to jest ETF? Exchange Traded Fund, czyli w skrócie ETF, a na polskim rynku po prostu fundusz indeksowy ETF. Jak wskazują eksperci, to jedno z łatwiejszych, mniej ryzykownych i skuteczniejszych sposobów oszczędzania na emeryturę na giełdzie. Fundusze ETF to znany i popularny rodzaj funduszu inwestycyjnego, który – mówiąc najprościej – w dużym stopniu odzwierciedla stan jednej z wybranych giełd (i nie tylko giełd). W Polsce to dosyć nowe rozwiązanie, ale jak mogę przyznać po osiąganych w tak niewielkim horyzoncie czasowym rezultatach – bardzo korzystne.

Czytaj także: Wydawanie to nie oszczędzanie


Nie chciałem wcześniej wspominać o tym, że zainteresowałem się takowym rozwiązaniem dopóki nie sprawdziłem tego na własnej skórze. Teraz mam już jednak pewność, że to odpowiedni sposób na pasywne inwestowanie i dbanie w ten sposób o swoją przyszłość. Warto zauważyć, że już nawet Warren Buffett, którego pewnie większość z Was zna zauważył przewagę pasywnego inwestowania, nad tym aktywnym. Dla uściślenia przypomnę tylko, że inwestowanie pasywne polega tak naprawdę na odwzorowywaniu jakiegoś rynkowego indeksu i nie wymaga od zarządzającego podejmowania decyzji inwestycyjnych.


Inwestowanie w ETFy ma to do siebie, że horyzont inwestycyjny powinien być przynajmniej kilkuletni, aby móc zauważyć znaczące stopy zwrotu. Ja osobiście polecałbym spoglądanie na wyniki generowane przez FINAX pod kątem emerytury. Wtedy wyjdziemy na tym najlepiej ponieważ Finax nie wypłaca nam dywidend, tylko każdą nadwyżkę reinwestuje stale pracując dla nas.


Platforma daje nam do dyspozycji Robo-doradcę, który przeprowadzi nas przez ankietę, w której wybierzemy czas na jaki deklarujemy inwestycje, określimy stopień naszego ryzyka, a także oszacujemy wielkość kapitału zaangażowanego w inwestycje. Inwestować możemy poprzez rodzimą złotówkę (PLN), następnie zaś finax przewalutowuje to na euro i w tej walucie dokonuje inwestycji.. Ja wybrałem strategie inwestora agresywnego tzn. 90% stanowią akcje, 10% obligacje. System jest super intuicyjny i zwyczajnie nie ma tu o czym opowiadać. Poradzi sobie z nim nawet ktoś, kto nigdy nie zakładał żadnego rachunku inwestycyjnego.

FINAX zakupów dokonuje bezpośrednio za nas, wykorzystując do tego wpłacone środki inwestując w zdefiniowanych przez algorytm proporcjach w 10 funduszy ETF, które odzwierciedlają:

  • Citi World Government Bond Developed Markets (globalne obligacje rządowe)
  • Bloomberg Barclays Euro Corporate Bond (europejskie obligacje korporacyjne)
  • iBoxx EUR Liquid High Yield (europejskie obligacje wysokodochodowe)
  • Bloomberg Barclays Emerging Markets Sovereign (obligacje rządowe rynków wschodzących)
  • Indeks S&P500 (największe amerykańskie firmy)
  • Indeks S&P 400 (średnie amerykańskie firmy)
  • Russell 2000 (małe amerykańskie firmy)
  • Euro Stoxx 600 (duże i średnie europejskie firmy)
  • MSCI Europe Small Cap (małe europejskie firmy)
  • MSCI Emerging Markets (fundusze akcji firm z krajów wschodzących)

Już dziś zachęcam Was do założenia konta za pomocą mojego linku rejestracyjnego: https://www.finax.eu/pl/invite/3/3cfab3da?source=web

Da on Wam możliwość inwestowania za pośrednictwem platformy FINAX i sprawi, że Wasze wpłaty zostaną zwolnione z dodatkowych kosztów za obrót kwotą mniejszą niż 1000 euro. Jedyne co, to poniesiecie standardową opłatę za zarządzanie kontem. Moim zdaniem to ciekawa opcja, która daje ekspozycję na niedostępne wcześniej rynki i zaledwie jednym zakupem pozwala osiągnąć dywersyfikację o poziomie niemożliwym do osiągnięcia samodzielnie.
Serdecznie zachęcam do zapoznania z linkami i dołączenie do grona inwestorów póki jeszcze czas.

Pozdrawiam.

#TJS

Leave a Reply