Oszczędzaj, inwestuj, działaj!

Zabierając się za realizację tego, bloga w notce na swój temat zawarłem informację, iż interesuję się finansami, inwestowaniem – szeroko pojętą Ekonomią. Nie uważam się rzecz jasna za alfę i omegę w owej materii, a moich słów nie powinno się traktować w kategorii prawdy oświeconej. Chciałbym jednak wspomnieć o kilku istotnych rzeczach, które pozwoliły mi na osiągnięcie niczym niezmąconej stabilizacji pieniężnej, a poruszając się w tematyce koronawirusa – na zbudowaniu poduszki finansowej zapewniającej spokojny byt mojej rodzinie w dobie panującego chaosu i wahań koniunkturalnych.

Koniecznie przeczytaj: Ksiądz to też człowiek!?

 Ludzie, którzy pochodzą z bogatych domów i zawsze dostawali wszystko to, o czym zapragnęli nie zrozumieją moich słów. Ja zaś wszystko, co obecnie posiadam musiałem osiągnąć poprzez ciężką pracę. W domu nigdy się nie przelewało. Podczas gdy rówieśnicy na święta otrzymywali moc prezentów ja cieszyłem się mogąc dostać – spodnie sztruksowe, oraz tabliczkę czekolady.

Na komunię – ku zaskoczeniu pokolenia millenialsów zamiast Quada – dostałem rower i jakieś słodycze. Nie owijając w bawełnę było biednie, lecz wesoło. Gdy tylko pojawiła się okazja zacząłem na każdych wakacjach wyjeżdżać do pracy zagranicę – czas wolny od szkoły i studiów spędzałem na saksach, aby odciążyć finansowo rodziców, zapewnić sobie godziwy byt i nie musieć odstawać od rówieśników.

W ten oto sposób poruszę pierwszą jakże istotną w kontekście inwestowania kwestię – OSZCZĘDZANIE.

Niepojęte dla mnie jest to, jak ludzie są w stanie konsumować większość swoich dochodów i nie odkładać ani grosza. Na co czekają? Że pomoże nam państwo, że emeryturę dostaniemy z ZUS-u? Nic bardziej mylnego. Oglądałem wywiad z pracownicą tej jakże ekskluzywnej grupy przestępczej, która stwierdziła, że system emerytalny w Polsce przetrzyma jeszcze z 30 lat, a następnie wszystko eksploduje – nasz polski 11 września – nasze własne WTC!

Nasi dziadkowie i rodzice skorzystają jeszcze z emerytur, my i nasze dzieci, zaś lepiej przygotujmy się na nadejście nieuchronnego. Z pustego, bowiem nawet Salomon nie naleje! Rozsądnie jest, zatem odkładać choćby drobne kwoty i budować wspomnianą poduszkę finansową, aby okres nadchodzącej emerytury nie przyprawił nas o szybki zawał serca i smród z nocnika, w którym będzie spoczywać nasza ręka – u niektórych nawet cała głowa.

Gdzie, zatem nasze pieniądze? – zapytacie. Nie ma i nie będzie. Te wszystkie płacone składki są przeznaczane na płatności bieżących świadczeń, a także są wydatkowane na funkcjonowanie instytucji [w tym na pensje i nagrody urzędników].

Nawet 10% miesięcznych dochodów przeznaczony w poczet oszczędności pozwala po 40 latach zagwarantować sobie łatwiejszą starość. Może nawet pomóc w jakimś stopniu dzieciom, jeżeli mieliśmy pecha wychowując darmozjadów i leniów!

Jeżeli jesteśmy już na etapie, gdy odłożyliśmy pewną kwotę to jesteśmy na dobrej drodze do rozpoczęcia inwestycji. Oszczędzanie to, bowiem pierwszy etap do zbudowania niezależności finansowej.

Często spotykam się z informacją, że ludzie nie inwestują, bo nie mają pieniędzy. Czcze gadanie i zwykła wymówka. Na początku może się okazać, że jest to kilkadziesiąt złotych, później kilkaset. Od tego należy zacząć – każdy zaczynał od decyzji o inwestowaniu.

Najgorszą z możliwych rzeczy jest myślenie, iż w ciągu kilku tygodni zarobimy ogromne pieniądze. Prawda jest taka, że małe kwoty będą generowały małe zyski, czas i systematyczność sprawią zaś, że w konsekwencji można nadbudować niezłą sumę. Po kilku latach w zależności od wyboru konkretnej ścieżki i oferty możemy liczy nawet na kokosy. Spotkałem się ze stwierdzeniem, że decyzja o inwestowaniu okaże się słuszną z uwagi na trudności w dostępie do obracanych pieniędzy i niemożności wydania ich na głupoty.

Przy podjęciu tej jakże ważnej decyzji należy poznać kilka najważniejszych zasad. Po pierwsze, każda inwestycja wiąże się z ryzykiem, koniecznością poniesienia kosztów – opłatami, prowizjami, podatkami. Po drugie, interesuj się swoimi środkami. Przeglądaj swoje inwestycje, rób to regularnie. Istnieje możliwość zlecenia dostępu do raportów przysyłanych na email – to umożliwia reagować na czas na każde zmiany.

Kolejny krok to natychmiastowe reinwestowanie wpływających na konto środków – koniecznie o to zadbaj. Ostatnie to ciągłe zdobywanie i pogłębianie swojej wiedzy na temat inwestowania. Czytanie książek, artykułów, oglądanie filmów tematycznych.

W następnym wpisie zamierzam przybliżyć narzędzia służące do pomnażania kapitału – zarówno te, z jakich korzystam obecnie jak i te, których używałem w przeszłości.

Zapoznaj się także: Wszystkie odcienie śmierci i przemijania

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Będę niezmiernie wdzięczny, jeśli wesperz moje działania za pośrednictwem platformy Patronite.  Z góry dziękuję!

Miłego dnia 🙂

Leave a Reply