Czy w odniesieniu do finansów zjawisko pseudo-coachingu może być szkodliwe?

Forbes.pl

Jak doskonale wszyscy wiecie od dawna interesuje się ekonomią i finansami. Chciałbym poruszyć dziś temat pseudo- coachów. Czy spotkaliście się kiedykolwiek w Internecie z takimi sloganami i hasłami?

  • Co kupuje bogaty, a co biedny?
  • Jak myśli bogaty, a jak biedny?
  • To robi bogaty, a co biedny?
  • Nawyki bogatych, a nawyki biednych?
  • Jak zarobić tryliard w rok?
  • Od zera do miliona w rok?
  • Jeśli to robisz to będziesz biedny…
  • Co różni bogatych od biednych?
  • Dlaczego biedni są biedni?

No i te nadmierne używanie przymiotników podczas nadawania tytułów swoim filmom: Potężne techniki…, Ogromne pieniądze…, Znakomite sposoby…, Wielkie zyski…

Jeśli tak, to w większości przypadków właśnie tracicie swój cenny czas na bezużyteczne produkcje i dotujecie działalność pseudo-coachów.

Takie nazwy mają skutecznie oddziaływać na psychikę oglądającego i wbić mu do głowy, że osoba, którą ogląda musi znać się na rzeczy i dzięki jej wskazówką osiągnie rezultat, będący równocześnie tytułem tych jakże wątpliwych produkcji.

Ahh, no tak zapomniałbym o najważniejszym… dobrze, aby tytuły filmów były napisane za pomocą CapsLocka – WIELKIMI LITERAMI. Muszą rzucać się w oczy i nakłaniać do kliknięcia. Clickbait w czystej postaci.

Dla przykładu, każdy kojarzy książkę Bogaty ojciec, biedny ojciec autorstwa Roberta Kiyosakiego, daje on tam wskazówki na temat postępowania w dojściu do szeroko pojętej wolności finansowej. Oczywiście, książkę czytałem, jeszcze na studiach i są pewne niuanse, które mi się podobały. W tej pozycji daje wskazówki odnoszące się do inwestowania i nakłania do poszerzania świadomości finansowej. W kolejnych książkach, jako drogę do ogromnych zysków wskazuje marketing sieciowy. Podzielam ten pogląd szczególnie patrząc na to jak prężnie działa świat.

Jednakże nie to jest tu najważniejsze, zmierzam do tego, że mnóstwo osób twierdzi, że Robert Kiyosaki, rzeczywiście jest majętnym człowiekiem, ale zdobył go właśnie za sprawą działalności pisarskiej i wydawniczej. Innymi słowy dorobił się na tym, że ludzie kupowali, książki. Zamiast przypisywania mu monopolu na wiedzę stricte inwestycyjną, winno się raczej pogratulować mu ogromnego sprytu i znalezienia właściwej niszy rynkowej.

Abstrahując od Kiyosakiego, podobnie ma się sprawa ze wspomnianymi coachami. W dużej mierze ich wizerunek jest sztucznie wykreowany, a prawdziwe majątki budują poprzez tworzenie filmów i dublowanie kolejnych treści pisząc na ich podstawie jakieś tam książki, lub co gorsza poradniki. Trzeba im oddać, że podobnie jak autor Bogatego ojca… oni również wstrzelili się w tematykę, która mierzi polaków. Dzieje się tak, gdyż prawie każdy marzy o pomnażaniu swoich oszczędności, zwiększeniu dochodów, a oni w filmach oferują wytrych do tych drzwi z napisem bogactwo. Poza tym temat wielkich pieniędzy od zawsze rozpalał nasze umysły.

Chciałbym tym tekstem zaznaczyć, aby z rozmysłem podchodzić do filmów biznesowo- inwestycyjnych i pod żadnym pozorem nie traktować ich, jako prawdę oświeconą. W pogoni za finansowym szczęściem podejmiesz idiotyczną decyzję stawiając na szali swoje oszczędności i przegrasz. Co wtedy? Nikogo nie będzie interesować, że podpowiadał tak internetowy guru. Zostaniesz sam z ręką w nocniku!

Reasumując, zdobyte w Internecie informacje należy odpowiednio filtrować. Nie można beznamiętnie wszystkiego łykać i brać na wiarę. To tylko od nas samych zależeć będzie, czy zjawisko pseudo-coachingu znajdzie podatny grunt i wyda plon.

Przemyślcie to i pamiętajcie…

Taki jest świat.

1 Comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.