Przyszłość, a nasze wspólne bezpieczeństwo

Odnoszę wrażenie, że ilość popełnianych w naszym kraju wykroczeń i przestępstw z roku na rok wzrasta, a co w tym najgorsze sezonowość nie odgrywa już żadnego znaczenia. Czy to lato- sezon urlopowy czy środek zimy i czas pieczenia pierników, tutaj zawsze się coś dzieje. Nie zamierzam sprawdzać danych statystycznych, to tylko moje luźno formułowane spostrzeżenia. Jak mniemam ten stan rzeczy jest związany z bogacącym się społeczeństwem. Od wiek wieków było, bowiem tak, że jak ktoś miał odrobinę więcej to zawsze znalazł się ”somsiad”, który mu tego zazdrościł. W dużych miastach ów „somsiad” na dodatek działa anonimowo, nie wacha się brać losu we własne ręce i wyrównać jego zdaniem odwiecznej niesprawiedliwość.

Przygotowując się do pisania przejrzałem wiele stron w poszukiwaniu technologii mogących w znaczny sposób zrewolucjonizować pracę polskiej policji. Przedstawię Wam kilka wynalazków, które są, co prawda jeszcze w fazie testów, ale być może wkrótce zrewolucjonizują nasz świat i moją pracę.

  • Innowacyjne kajdanki –  znane aktualnie kajdanki wynaleziono ponad 100 lat temu. W roku 2014 skonstruowano „inteligentne” kajdanki. Stary, dobrze znany wzór został zaopatrzony w mikrofon, kamerę, detektor ruchu. Dodatki te pomagają określić aktualne położenie zatrzymanego (z dokładnością do 5m), są w stanie przekazać informacje na temat jego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.  Wyposażenie kajdanek daje możliwość zdalnego obezwładnienia osoby zatrzymanej lub uciekiniera. Dzieje się tak za sprawą zminimalizowanego paralizatora, który wytwarza prąd o napięciu 20 000 – 150 000 V. Inną formą zaniechania jakichkolwiek niezgodnych działań jest zaaplikowanie silnych środków uspokajających. Kajdanki są na wyposażeniu niektórych jednostek policji Stanów Zjednoczonych. W najbliższym czasie mają stanowić wyposażenie służby więziennej oraz wydziału konwojowego.
  • Ślady zbrodni, w jakości 3D – osiągniecie to odstaje od dotychczas opisywanych technologii z zakresu ICT. Wizualizacja i rekonstrukcja obiektów 3D pozwalająca na precyzyjną analizę śladów kryminalistycznych (krwawych plam). Na podstawie rozbryzgów, smug, zacieków i kropel krwi można określić Daje to wiedzę o sposobie zadawania ciosów, wskazuje pozycję ofiary i napastnika podczas zajścia, a także liczbę zadanych uderzeń oraz narzędzie zbrodni. Pachnie mi to serialem Dexter J
  • Kamera odczytująca agresywne zachowania – na jednym z uniwersytetów w USA skonstruowano kamerę, która przewiduje agresywne zachowania ludzi. Przyrząd działa w oparciu o aspekt biologiczny budowy człowieka. Tworzy trójwymiarowy obraz szkieletu osoby, a następnie analizuje jego przyszłe ruchy, szukając zapowiedzi i oznak zbliżającej się agresji. Urządzenie było w stanie przewidzieć kopnięcie z  90% dokładnością. Takie urządzenie współpracujące z systemem monitoringu miejskiego mogą stanowić świetny sposób walki z chuligańskimi wybrykami, aktami wandalizmu oraz szeroko pojętymi aktami agresji. Wynalazek niczym z wysokobudżetowej produkcji Sci-Fi J
  • Badanie pracy mózgu – jest to technika pozwalająca zbadać procesy myślowe zachodzące w głowach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Udowodniono, że ludzki mózg podczas koncypowania wyróżnia indywidualny ślad, który jest niemożliwy do zatarcia, a odpowiednio ujawniony może stanowić dowód w sprawie. Techniką stosowaną do zbadania procesów mózgu jest PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna polega na dożylnym podaniu radioaktywnie znakowanej glukozy, roztwór ten wskazuje miejsca w mózgu, w których aktywność jest największa. Na tej podstawie można określić, czy odpowiedzi na zadawane pytania są prawdziwe. Inną stosowaną techniką jest tzw. BOLD (Blood Oxygen Level Dependent), wiąże się to z wykorzystaniem ogromnego pola magnetycznego i fal radiowych. Skutkiem takiego zabiegu jest możliwość poznania fizjologicznych procesów myślowych. Można wybrać z nich te, które są przypisywane osobą z różnymi zaburzeniami np. psychopatą, zbrodniarzom.
  • Kopia cyberprzestępstw – ciągły rozwój i innowacje doprowadziły do równie prężnego rozwoju cyberprzestępczości. Obecnie, aż 30 proc. przestępstw jest popełnianych przy użyciu komputera lub telefonu. Ta technologia pozwala specjaliście z zakresu informatyki wykonać kopie binarnych nośników danych (np. dysków twardych) bez konieczności zatrzymywania całych urządzeń. Technologia ta znacznie upraszcza pracę funkcjonariuszy gdyż ogranicza ilość zatrzymanego sprzętu, a zarazem oszczędza miejsce magazynów dowodów rzeczowych. W laboratoriach kryminalistycznych w Warszawie powstaje inny równie nowatorski projekt mający na celu odtworzenie działań wykonywanych przez podejrzane urządzenia.
  • Inteligentna broń – jest to broń, która pełni te same funkcje miotające pociskami Parabellum 9mm, jest jednak wyposażona w pulsometr, sensory funkcji życiowych, wskaźniki biometryczne. W momencie dobywania z kabury pistolet przez specjalnie skonstruowany system łączy się z centralą/stanowiskiem dowodzenia i powiadamia o interwencji mogącej stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia funkcjonariusza.

Prężnie rozwijający się świat wywarł na podmiotach odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego presję, która skutkuje stałym wdrażaniem nowoczesnych technologii. Część społeczeństwa może powiedzieć, że nim te wynalazki trafią do użytku to my będziemy w podeszłym wieku. Twierdzę, że mogą nas już nawet od dawna zajadać robaki. Znacznym utrudnieniem może być również permanentny brak środków na zakup rzeczy istotnych i niezbędnych do pełnienia służby- radiowozów i kevlarów zapewniających ochronę. Z drugiej zaś kupowanie rzeczy niebędących koniecznością w tej chwili. Absurd goni absurd. To wszystko jest jednak nieistotne – najważniejsze aby świat stawał się miejscem lepszym i bezpieczniejszym.

Daję piąteczkę i już przebieram nogami na myśl o takich bajerach.

Taki jest świat.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.