Technologie przyszłość, a nasze wspólne bezpieczeństwo

Odnoszę wrażenie, że ilość popełnianych w naszym kraju wykroczeń i przestępstw z roku na rok jedynie wzrasta, a co w tym najgorsze sezonowość nie odgrywa już żadnego znaczenia. Czy to lato – sezon urlopowy, czy środek zimy i czas pieczenia pierników – tutaj zawsze się coś dzieje.

Nie zamierzam sprawdzać danych statystycznych, to tylko moje luźno formułowane spostrzeżenia. Wnioski zaobserwowane i wyciągnięte na podstawie wielu lat służby. Jak mniemam ten stan rzeczy jest związany m.in. z stale bogacącym się społeczeństwem. Od wiek wieków było, bowiem tak, że gdy ktoś miał odrobinę więcej to zawsze znalazł się jakiś somsiad, który mu tego dobrobytu zazdrościł. W dużych miastach ów somsiad na dodatek działa anonimowo, nie wacha się brać losu we własne ręce i wyrównać własnymi, często niezgodnymi z prawem, gdyż to jego zdaniem efekt odwiecznej niesprawiedliwość.

Przeczytaj również: Jak wygląda życie w mundurze..?

Przygotowując się do pisania przejrzałem wiele stron w poszukiwaniu technologii mogących w znaczny sposób zrewolucjonizować pracę Polskiej Policji. Chciałbym przedstawić Ci kilka wynalazków, które są, co prawda jeszcze w fazie testów, ale być może wkrótce zmienią nasz świat, a przede wszystkim moją pracę. Poniższe technologie pochodzą z anglojęzycznej literatury, gdyż u nas ciężko znaleźć informacje na ten temat.

  • Innowacyjne kajdanki –  znane aktualnie kajdanki wynaleziono ponad 100 lat temu. W roku 2014 skonstruowano „inteligentne” kajdanki. Stary, dobrze znany wzór został zaopatrzony w mikrofon, kamerę, detektor ruchu. Dodatki te pomagają określić aktualne położenie zatrzymanego (nawet z dokładnością do 5 m), są w stanie przekazać informacje na temat jego stanu zdrowia i kondycji fizycznej.  Wyposażenie kajdanek daje możliwość zdalnego obezwładnienia osoby zatrzymanej, lub uciekiniera. Dzieje się tak za sprawą zminimalizowanego paralizatora, który wytwarza prąd o napięciu 20 000 – 150 000 V. Inną formą zaniechania jakichkolwiek niezgodnych działań jest zaaplikowanie silnych środków uspokajających. Kajdanki są na wyposażeniu niektórych jednostek Policji w USA. W najbliższym czasie mają stanowić wyposażenie służby więziennej oraz wydziału konwojowego. Powiem szczerze, że ten wynalazek znakomicie sprawdziłby się również w Polskich realiach. Szkoda, że na tego typu technologie jesteśmy, aż tak oporni.
  • Ślady zbrodni, w jakości 3D – osiągniecie to odstaje od innych opisywanych w publikacjach technologii z zakresu ICT. Wizualizacja i rekonstrukcja obiektów 3D pozwalająca na precyzyjną analizę śladów kryminalistycznych (krwawych plam). Na podstawie rozbryzgów, smug, zacieków i kropel krwi można określić wiele danych. Daje to wiedzę m.in. o sposobie zadawania ciosów, wskazuje pozycję ofiary i napastnika podczas zajścia, a także informuje o liczbie zadanych uderzeń, oraz prawdopodobnym narzędziu zbrodni. Technologia ta przywodzi mi na myśl głównego bohatera serialu Dexter. Kto wie, ten wie 🙂
  • Kamera odczytująca agresywne zachowania – na jednym z uniwersytetów w USA skonstruowano kamerę, która przewiduje agresywne zachowania ludzi. Przyrząd działa w oparciu o aspekt biologiczny budowy człowieka. Tworzy trójwymiarowy obraz szkieletu osoby, a następnie analizuje jego przyszłe ruchy, szukając zapowiedzi i oznak zbliżającej się agresji. Urządzenie było w stanie przewidzieć kopnięcie z  90% dokładnością. Takie urządzenie współpracujące z systemem monitoringu miejskiego mogą stanowić świetny sposób walki z chuligańskimi wybrykami, aktami wandalizmu oraz szeroko pojętymi aktami agresji. Wynalazek niczym z wysokobudżetowej produkcji Sci-Fi. W Polsce znakomicie sprawdziłoby się podczas meczów piłkarskich w kontekście zachować pseudokibiców.
  • Badanie pracy mózgu – jest to technika pozwalająca zbadać procesy myślowe zachodzące w głowach osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa. Udowodniono, że ludzki mózg podczas koncypowania wyróżnia indywidualny ślad, który jest niemożliwy do zatarcia, a odpowiednio ujawniony może stanowić dowód w sprawie. Techniką stosowaną do zbadania procesów mózgu jest PET, czyli pozytonowa tomografia emisyjna polega na dożylnym podaniu radioaktywnie znakowanej glukozy, roztwór ten wskazuje miejsca w mózgu, w których aktywność jest największa. Na tej podstawie można określić, czy odpowiedzi na zadawane pytania są prawdziwe. Inną stosowaną techniką jest tzw. BOLD (Blood Oxygen Level Dependent), wiąże się to z wykorzystaniem ogromnego pola magnetycznego i fal radiowych. Skutkiem takiego zabiegu jest możliwość poznania fizjologicznych procesów myślowych. Można wybrać z nich te, które są przypisywane osobą z różnymi zaburzeniami np. psychopatą, zbrodniarzom. Dzięki temu łatwiej byłoby poznać schemat działań najgroźniejszych kryminalistów i w porę móc im zapobiegać.
  • Kopia cyberprzestępstw – ciągły rozwój i innowacje doprowadziły do równie prężnego rozwoju cyberprzestępczości. Obecnie, aż 30 proc. przestępstw jest popełnianych przy użyciu komputera, lub telefonu. Ta technologia pozwala specjaliście z zakresu informatyki wykonać kopie binarnych nośników danych (np. dysków twardych) bez konieczności zatrzymywania całych urządzeń. Technologia ta znacznie upraszcza pracę funkcjonariuszy, gdyż ogranicza ilość zatrzymanego sprzętu, a zarazem oszczędza miejsce magazynów dowodów rzeczowych. Tutaj pojawia się bardzo dobra informacja, ponieważ w laboratoriach kryminalistycznych w Warszawie powstaje inny równie nowatorski projekt mający na celu odtworzenie działań wykonywanych przez podejrzane urządzenia. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • Inteligentna broń – jest to broń, która pełni te same funkcje miotające pociskami Parabellum 9mm, jest jednak wyposażona w pulsometr, sensory funkcji życiowych, oraz wskaźniki biometryczne. W momencie dobywania z kabury pistolet przez specjalnie skonstruowany system łączy się z centralą/stanowiskiem dowodzenia i powiadamia o interwencji mogącej stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia funkcjonariusza. Świetna sprawa pod kątem interwencji krytycznych. Nie zawsze, bowiem funkcjonariusz zaangażowany w zdarzenie i walczący o życie ma czas sięgnąć po radiostacje/MTN, aby wezwać pomoc.

Prężnie rozwijający się świat wywarł na podmiotach odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego presję, która skutkuje stałym wdrażaniem nowoczesnych technologii. Część społeczeństwa może powiedzieć, że nim te wynalazki trafią do użytku to my będziemy w podeszłym wieku. Osobiście twierdzę, że mogą nas już wtedy nawet od dawna zjadać robaki. Chodzi tu przecież o coś innego, znacznie ważniejszego – ogólnie pojmowane bezpieczeństwo.

Jedynym zagrożeniem i znacznym utrudnieniem może okazać się permanentny brak środków na zakup rzeczy istotnych, niezbędnych do pełnienia służby. Jak bowiem mamy inwestować w powyższe technologie, gdy częstokroć brakuje środków na kwestie podstawowe np. bezpieczne radiowozów i kevlary zapewniające ochronę.

To wszystko jest jednak nieistotne – najważniejsze aby świat stawał się miejscem lepszym i bezpieczniejszym. Już zacieram ręce na myśl o wprowadzeniu ww. technologii na naszym podwórku.

Zapoznaj się także: Pieniądz rządzi… futbolem!

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Pozdrawiam!

Leave a Reply