Pieniądz rządzi… futbolem!

Kilka dni temu jak zresztą, co miesiąc przygotowywałem kalkulację przychodów i wydatków naszej rodziny. Wtedy też naszła mnie taka refleksja jakby było cudownie więcej zarabiać. Tak wiem to mrzonki szczególnie, że wiedziałem, na co się piszę (a w zasadzie na ile) wybierając zawód policjanta.

Nie mówię, że żyję w nędzy, bo to tego mi jeszcze daleko, ale wizja posiadania na koncie 6-cyfrowej kwoty rozbudza wyobraźnie. Kto nigdy o tym nie marzył niech pierwszy rzuci kamień!

Jako zagorzały kibic piłki nożnej zewsząd bombardują mnie informacje: który zawodnik ma jaką tygodniówkę?, za ile kogoś wytransferowano? Czy zostanie pobity kolejny rekord sprzedaży?

Skąd na to wszystko pieniądze? Tzn. wiem, bo są to sponsorzy, prawa telewizyjne, reklamy, gadżety itd., ale nie w tym rzecz. Chodzi mi o tę bańkę finansową utworzoną dookoła współczesnego futbolu. Gdzie jest granica tego absurdu? 100mln, 300mln, a może 500mln za zawodnika? Na Boga toż to tylko ludzie, tacy sami jak my. No może lepiej dryblują i szybciej biegają, ale to nadal homo sapiens. Zdaję sobie sprawę, że to rynek dyktuje ceny, a piłkarz jest wart tyle ile klub jest w stanie za niego zapłacić, ale jeśli tak musi być to rynek jest obłąkany…

Pamiętam te piękne czasy, gdy zawodnicy pokroju Zidana, Figo czy Buffona pobijali rekordy transferowe przechodząc do nowych klubów za 60, 70, 80mln, ale o nich można było powiedzieć ikony futbolu! Co mamy teraz? Kopaczy, których za proste kopnięcie piłki, a już na pewno za strzelenie kilku bramek są wyceniani na kilkanaście milionów euro. Powiem więcej niektórzy po jednym lepszym sezonie są porównywanie do legend zapisanych w annałach historii.

Kilkanaście lat temu uważano, że magiczna granica 100mln euro za zawodnika nigdy nie padnie, od tamtego czasu wiele się zmieniło, a już na pewno kwoty odstępnego. Tę magiczną barierę pokonano kilkukrotnie, a powoli staje się to normą.

Przygotowując się do napisania tego tekstu rozmawiałem z kilkoma osobami związanymi z futbolem i wszyscy solidarnie stwierdzili, że zawodnik może być tak drogi gdy oprócz stanu faktycznego nabywamy również jego przyszły potencjał i prawdopodobny rozwój w horyzoncie np. 10lat. Okey, jestem w stanie na to przystać, ale dlaczego więc za ponad 100mln euro wytransferowany z Realu Madryt do Juventusu Turyn został 33-letni wówczas Cristiano Ronaldo? To Wielki zawodnik, ale innym słowem na literę, W, które przychodzi mi do głowy jest- Wiekowy.

W kontekście tak szybko zmieniającego się świata moje zdanie nie ma żadnej wartości, ale mam nadzieję, że ten tekst będzie, chociaż małą cegiełką w próbie zmiany czegokolwiek.. Stąd mój apel do federacji piłkarskich krajowych, FIFA i UEFA. Proszę Was, uregulujcie w jakoś ten świat, bo obecną piłkę toczy choroba. Warto zastanowić się nad wprowadzeniem górnej granicy dla:  transferów, pensji zawodniczej, gaży dla agentów piłkarskich. Chociaż odrobinę znormalizować ten świat.

Uwielbiam ten sport, jestem kibicem od lat ale martwię się jak to wszystko może się skończyć.

Taki jest świat.

4 Comments

  1. Widzę, że to początki blogowania, więc życzę Ci powodzenia i cierpliwości w pisaniu. Zwłaszcza, że wykonujesz ciężką pracę, więc nie zawsze będziesz mieć siłę i czas na pisanie:) Ale liczę na ciekawe notki z życia policjanta. Nawiasem mówić, w ubiegłym roku, na blogowym wydarzeniu „Influencer LIVE Poznań”, na którym miałam okazję być, został wyróżniony blog o tytule wskazującym na duży dystans do siebie tj.”Psy dają głos”. Oczywiście to blog policjanta, zresztą bardzo fajny. Może o nim słyszałeś? Pozdrawiam serdecznie! Caffe

    Polubienie

    1. Dziękuję serdecznie za dobre słowo. Od dawna myślałem o pisaniu jakiś krótkich form. Jednak między myśleniem, a realizacją był wielka przepaśc:) Dopiero nowy rok zmotywował mnie do realizacji planów:) Tak słyszałem o tym blogu, też mi się podoba:)

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.