Czy w roku 2023 nadal warto zostać Polskim Policjantem?

W 2023 roku, zawód policjanta w Polsce stanął przed wieloma wyzwaniami zarówno tymi wewnętrznymi – wynikającymi z gaf, wpadek i afer, jak również zewnętrznymi – wynikającymi z nagonki społecznej, oraz medialnej pogoni za sensacją. W niniejszym tekście chciałbym odpowiedzieć na pytanie – czy w roku 2023 nadal warto zostać polski policjantem? – na tak postawione pytanie odpowiem po przedstawieniu wszystkich wad i zalet wynikających z noszenia niebieskiego munduru, oraz po przybliżeniu wymogów, jakie należy aktualnie spełnić, aby proces rekrutacji móc zakończyć wynikiem pozytywnym. Dowiesz się również czym powinien cechować się kandydat marzący o wstąpieniu w szeregi mojej formacji. Mam nadzieję, że zawarte tu informacje i przemyślenia będą pomocne w podjęciu decyzji o wyborze ścieżki kariery.

Przeczytaj także: Jak nie stać się ofiarą oszustów? pt. 1

Proces rekrutacyjny

Zapewne wiele informacji zawartych w tym artykule zostało już poruszonych na blogu Taki Jest Świat, lub w innych tekstach policyjnych blogerów. Mimo to dla uzupełnienia i złapania kontekstu przypomnę, że na drodze do przywdziania niebieskiego uniformu należy pokonać długą i skomplikowaną procedurę rekrutacyjną.

1. Na wstępie trzeba złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, które rozpatrzone zostaną przez wydział doboru. Następnie jako kandydat zostajesz prześwietlony przez pracowników, pod kątem spełnienia podstawowych wymogów: wieku, wykształcenia, niekaralności itd.

2. Następnym krokiem jest test wiedzy ogólnej –  który sprawdzi Twoją wiedzę z zakresu prawa, funkcjonowania państwa oraz ogólnych zasad pracy w policji. Na tym etapie odbywa się także, test sprawności fizycznej – polega na pokonaniu toru w określonym czasie.

3. Badanie multiselect – sprawdzenie kandydata pod kątem oceny osobowości i dojrzałości emocjonalnej. Odbywa się to zarówno na podstawie testów, jak i rozmowy z psychologiem.

4. Rozmowa kwalifikacyjna –  jeśli pozytywnie przejdziesz wcześniejsze etapy to zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną z komisją. Podczas rozmowy będziesz odpytywany na pytania dotyczące Twojego doświadczenia, motywacji oraz umiejętności niezbędnych w pracy policjanta.

5. Badania lekarskie – na tym etapie ocenia się ogólny stan zdrowia kandydata i przydatność do trudów służby.

6. Szkoła Policji – można być wysłanym do jednej ze szkół Policji rozsypanych po całym kraju. Szkolenie obejmuje m.in. naukę prawa, pierwszej pomocy, prewencji, strzelania i technik interwencji. Zwieńczeniem tego etapu jest egzamin.

7. Adaptacja zawodowa – 3 miesięczne przeszkolenie mające na celu złapanie obycia z pracą oddziałów prewencji policji. Najczęściej jest się wtedy delegowanym do największej jednostki OPP w Piasecznie.

8. Powrót na jednostkę macierzystą.

Jak widzisz procedura rekrutacyjna do Policji jest skomplikowana i wymaga spełnienia wielu kryteriów. Kandydaci muszą przejść testy sprawności fizycznej, psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną oraz poddać się sprawdzeniu w policyjnych bazach danych. Opisana powyżej w sposób znacznie uproszczony procedura wymaga od kandydatów nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale także wysokiej motywacji, oraz silnego charakteru.

Kompetencje i cechy charakteru policjanta

Policjant powinien posiadać szeroki wachlarz kompetencji, w tym umiejętność rozwiązywania konfliktów, analityczne myślenie, zdolność do pracy pod presją, umiejętność pracy w zespole, a także odpowiednią kondycję fizyczną. Zdaję sobie sprawę, że czytając te słowa na Twoich ustach zatańczył ironiczny uśmiech, gdyż wielokrotnie widział*ś policjanta o nieco rubensowskich kształtach. Zapewniam jednak, że tacy f-usze stanowią znikomy procent. Ponadto ważne, aby funkcjonariusz cechował się uczciwością, odpowiedzialnością, empatią i asertywnością. Zdaję sobie sprawę z wysoko zawieszonej poprzeczki, ale pamiętajmy, że jesteśmy tylko ludźmi. Ludźmi targanymi emocjami i w gruncie rzeczy słabymi.

Artykuł wart uwagi: Policyjni blogerzy i tiktokerzy

Zalety pracy w Policji

Mimo pewnych wad (o których wspomnę w dalszej części tekstu), praca w Policji posiada, również wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest możliwość niesienia pomocy społeczeństwu. Nie ma nic ważniejszego – a przynajmniej dla mnie – niż usłyszeć “dziękuję”, albo zobaczyć, że ludzkie dramaty dzięki nam dobiegają końca. Służba wbrew pozorom może być bardzo satysfakcjonująca właśnie pod względem realizacji wyższych celów. 

Kolejną zaletą pracy w policji jest stabilność zatrudnienia oraz pewność wynagrodzenia. Funkcjonariusze mają zapewnione stabilne warunki zatrudnienia, oraz możliwość awansu (tj. pięcie się po szczeblach służbowych tożsame z zdobywanie wyższego stopnia wraz z upływem czasu).

Policjanci mają dostęp do licznych szkoleń, oraz możliwość rozwoju. Mogą podnosić swoje umiejętności, a także zdobywać nowe kwalifikacje, które mogą pomóc im w dalszej pracy (kurs minersko-pirotechniczny, kurs pierwszej pomocy, kurs technika kryminalistyki, kurs dzielnicowych, kurs dyżurnych, kurs w zakresie ruchu drogowego itd.)

Usystematyzujmy. Do zalet możemy zaliczyć:

1. Możliwość pomocy innym – policjanci pomagają osobom w trudnych sytuacjach życiowych: ofiary wypadków drogowych, ofiary przestępstw, ofiary katastrof naturalnych, ofiary przemocy domowej. Takie działania mogą przynieść realną satysfakcję.

2. Stabilne zatrudnienie – praca w policji daje możliwość zatrudnienia na stałe, z umową o pracę. To zapewnia stabilność finansową i poczucie bezpieczeństwa.

3. Urozmaicenie działań – policjanci nie mogą narzekać na nudę, w trakcie pełnienia służby. Zresztą to element pracy wśród społeczeństwa. Każdego roku Polska Policja realizuje ponad 10 milionów interwencji.

4. Możliwość awansu – posiadasz możliwość otrzymania wyższego stopnia w hierarchii policyjnej wraz z upływem czasu. Możesz także zmienić wydział, za czym będzie stać nieznaczna podwyżka..

5. Dobra atmosfera w pracy – od razu dopowiem, że nie wszędzie tak to wygląda. Na mojej jednostce żyjemy z sobą niczym rodzina, ale są jednostki, gdzie trudno o budowanie przyjacielskich relacji. Zresztą wiesz jak wygląda świat 🙂

6. Korzyści społeczne – może ciężko niektórym będzie to przyznać, ale bardzo wiele osób na ulicach cieszy obecność funkcjonariuszy. Jest tak z jednego prostego powodu – zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Przykład: złodziej ominie szerokim łukiem stacje benzynową, na której patrol codziennie pije kawę i zajada hot dogi 🙂

7. Drobne przywileje – policjanci korzystają z drobnych przywilejów. Korzystniejsze warunki emerytalne (25 lat to wciąż mniej, niż praca do 65 roku życia), takich jak skrócone godziny pracy w przypadku bycia matką posiadającą małe dziecko.

Niebezpieczeństwa i wady służby w Policji

Bądźmy szczerzy, służba w Policji to także liczne wady. Musisz być tego świadomym, gdy zdecydujesz się na podjęcie decyzji o wstąpieniu w nasze szeregi. Służba w Policji jest wymagająca zarówno fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Jak doskonale wiesz funkcjonariusze pełnią służbę niezależnie od pory roku, pory w ciągu doby. Jesteśmy na ulicach w święta, uroczystości państwowe, a nawet ważne uroczystości rodzinne za co obrywamy po głowie od swoich bliskich 🙂

Kolejną wartą podkreślenia kwestią jest stres. Stres związany z trudnymi do przewidzenia sytuacjami. Jednego dnia jedziesz na sprzeczkę partnerów, a zastajesz faceta biegającego po podwórku z siekierą. Kolejnego dnia jedziesz na kradzież sklepową, gdzie musisz podjąć reanimację jednego z klientów dyskontu. Następnego, zaś otrzymujesz zgłoszenie z CPR, że bezdomny śpi na przystanku autobusowym – on, zaś od dawna nie żyje. Tutaj trzeba nauczyć się radzić z presją czasu i wielką odpowiedzialnością spoczywającą na naszych barkach.
Jak już wspominałem, służba w policji niesie za sobą szereg wad, wymagań i czyhających niebezpieczeństw. Oto niektóre z nich: 

 • Ryzyko przemocy fizycznej – policjanci są narażeni na niebezpieczeństwa. Przestępcy, zatrzymani, aby uniknąć konsekwencji nie cofną się przed wyrządzeniem Tobie krzywdy. W przeszłości widywaliśmy sytuacje, gdzie mundurowi ponosili śmierć na służbie.
 • Zdrowie psychiczne – to nie strażacy, ale właśnie policjanci są świadkami najtragiczniejszych sytuacji. To my widzimy zgony, to my obcujemy z przemocą domową, to my widujemy zmaltretowane dzieciaki. To na nas spoczywa konieczność zatrzymania morderców i poradzenia sobie z widokiem zmasakrowanych zwłok ofiary wypadku drogowego. To może prowadzić do stresu, traumy, a nawet depresji.
 • Praca w trudnych warunkach – praca w policji jest często bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Policjanci często pracują w nocy, w weekendy i święta, a także mogą być zmuszeni do pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ileż to razy trzeba było realizować zabezpieczenia, patrole piesze w deszczu, wietrze, czy zamieci śnieżnej.
 • Niebezpieczeństwo – oprócz standardowych niebezpieczeństw, funkcjonariusze w trakcie pełnienia służby narażeni są również na kontakt z niebezpiecznymi cieczami, płynami, substancjami. Nasza praca wymaga stałej ostrożności i rozwagi. wielokrotnie w trakcie służby miałem kontakt z wydzielinami, wydalinami. tutaj niczym na drodze – jedynym ratunkiem jest zasada ograniczonego zaufania.
 • Korupcja – ryzyko korupcji jest spore. Osoby poszukiwane, przestępcy i grupy przestępcze mogę oferować Tobie pieniądze za określone działania.
 • Krytyka wewnętrzna – licz się z tym, że możesz trafić na różnych przełożonych. W tym na despotów, dla których jedyną formą zarządzania będzie mobbing. To zaś może przekładać się na gorsze samopoczucie, stres i spadek motywacji.
 • Krytyka zewnętrzna – media, aktywiści i stowarzyszenia uczyniły z Polskiej Policji chłopca do bicia. Policja może być postrzegana jako narzędzie władzy, a niektórzy ludzie mogą odczuwać przez to niechęć do mundurowych.

Zapoznaj się także: Czy istnieje sposób, aby uzdrowić Polską politykę?

Odbiór społeczny

Możesz temu zaprzeczać, możesz się ze mną spierać, ale zawód policjanta jest niezbędny do właściwego funkcjonowania kraju i społeczeństwa. Bez nas kraj pogrążyłby się w chaosie, Twojego nowego passata ukradłby zazdrosny sąsiad, a gdybyś się odezwał to spuściłby Ci łomot. Sklepy by okradano, siedziby rządowe by zdewastowano. Zapanowałaby anarchia. Odbiór społeczny naszego zawodu może być różny w zależności od kultury, kraju i kontekstu społecznego – ale kluczowe jest to, że jesteśmy potrzebni.

W niektórych krajach np. USA funkcjonariusze są postrzegani jako bohaterowie, a ich pojawienie się w konkretnym miejscu jest odbierane bardzo entuzjastycznie. W innych krajach typu Białoruś funkcjonariusze są utożsamiani z przemocą i nadużyciami. 

Najważniejsze z punktu widzenia policjantów jest skuteczność i możliwość niesienia pomocy. Reszta to w gruncie rzeczy mrzonki. Nie mniej jednak lepiej jest, gdy każda najmniejsza gafa, wpadka i skandal z udziałem mundurowych nie jest przez media rozdmuchiwana do rangi rozwalenia 70 milionów pln na organizację wyborów, które się nie odbyły. 🙂 

Zdaję sobie sprawę, że w pogoni za klikalnością, popularnością i pieniędzmi, media nie cofną się przed niczym – ale bywa, że takie działanie są najzwyczajniej w świecie nieetyczne i niemoralne. Czasami nawet potrafią doprowadzić do istnej tragedii.

Pewnym standardem stało się wylewanie na Policję pomyj za pewne incydenty. Weźmy np. ten nieszczęsny granatnik – sytuacja nie do przyjęcia – która powinna zakończyć się kompletnie inaczej. Kolejny przykład to obstawianie domu pewnego Posła na Żoliborzu przez grupę funkcjonariuszy. Możemy również podnieść ten przykład, gdy mundurowi na wysięgniku pilnowali mieszkania. Często sami poprzez złe decyzje generujemy prąd dla naszych adwersarzy, oraz durnych artykułów krążących po mediach. Właśnie na kanwie takich sytuacji, całej formacji przypisuje się brak profesjonalizmu, upolitycznienie i nadużycia władzy.

Ważne, aby policjanci wykonywali swoją robotę z poszanowaniem praw obywatelskich i zasad demokracji, jak również z jakże hołubioną przez władze ministerialne – etyką zawodową. 

Podsumowanie

Decyzja o zostaniu policjantem w Polsce w 2023 roku nie jest łatwa. Wszyscy kandydaci powinni dokładnie przeanalizować wszystkie przedstawione powyżej aspekty i zrobić swoisty rachunek zysków i strat. Decyzja z pewnością nie jest prosta, ale mogę śmiało Wam powiedzieć, że nie żałuję tych wszystkich lat, gdy jestem funkcjonariuszem. Poznałem mnóstwo ciekawych osób, zebrałem wiele doświadczeń, cennych umiejętności, a przede wszystkim mam wiele wspomnień – którymi mogę się teraz z Tobą dzielić 🙂

Przeczytaj również: Festiwal politycznych obietnic Anno Domini 2023

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Pozdrawiam!

Grafika pochodzi z: portal naTemat

3 Comments

 1. Pracuję z kilkoma ex żonami policjantów i jedną ex dziewczyną. Po historiach jakich się mimowolnie nasłuchałem stanowczo odradzam tę ścieżkę zawodową. Bardzo oszczędnie wypowiadasz się o powszechnym w służbie nadużywaniu alkoholu i specyficznej kulturze pracy które pod określeniem “służba” kryje system niemal niewolniczej zależności.

  1. Powszechnym? Powiem Ci szczerze, ze znam policjantów, którzy mają, lub też mieli problem z alkoholem, lecz nazwanie tego stanem powszechnym to znaczna przesada.

   Druga kwestia to temat bardziej skomplikowany. Wszystko zależy od przełożonego, jednostki, wydziału, w którym pełnisz służbę i innych czynników. Niektóre miejsca to udręka, inne zapewne sielanka. Nie można generalizować.

   Dzięki za komentarz 👍

Leave a Reply