Wyłudzenia i oszustwa, czyli dlaczego warto korzystać z alertów BIK?

Źródło: Zgaś Ryzyko

Poczucie bezpieczeństwa to stan, do którego dążymy niezależnie od wieku, płci, czy stanu zasobności naszego konta bankowego. Poczucie bezpieczeństwa jest dla nas ważne niezależnie gdzie się znajdujemy. Tyczy się to zarówno świata wirtualnego, w którym tak często i chętnie przebywamy, jak również świata realnego. Nasza codzienność jest bowiem naszpikowana wieloma wyzwaniami, zagrożeniami i fortelami zastawionymi przez różne osoby i firmy. Można być przekonanym co do niezawodności służb odpowiadających w kraju za zapewnienie owego bezpieczeństwa, ale tak naprawdę na pierwszej linii jesteśmy my sami – Ty i Ja. To od każdego z nas zależy czy i jak zapewnimy sobie to bezpieczeństwo. Odpowiada za tylko, albo aż – zwykły pragmatyzm i szeroko pojęta rozwaga.

Wspominając o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa chciałbym dziś zwrócić Twoją uwagę na bezpieczeństwo finansowe. Jakże łatwo w obecnych czasach, w dobie komputeryzacji i informatyzacji stać się przypadkowa ofiarą naciągaczy, naganiaczy i oszustów. Czyhających na nasz błąd, czekających na otrzymania naszych danych i odebranie oszczędności życia. 

Czytaj także: Kilka porad, jak efektywnie oszczędzać pieniądze + Mały jubileusz

Opowiem Ci historię, która spotkała zwykłą osobę, a później przedstawię jedno z rozwiązań, co takiego możesz zrobić, aby takiej sytuacji uniknąć. 

Portmonetka, autobus i spora gotówka

Do jednostki Policji, w której pełnię służbę przyszła starsza kobieta. Chciała zgłosić, że zagubiła gdzieś swój portfel, a miała tam zarówno pieniądze, jak i dokumenty. Opowiedziała dyżurnemu, o tym, że gdy wychodziła rankiem z mieszkania wzięła portmonetkę ze sobą. Nawet zatelefonowała do męża będącego w domu, aby potwierdzić, że portfela tam nie ma. Dodała, że jak zwykle pojechała na cmentarz do bliskich, a później z uwagi na ruch pojechała autobusem do centrum miasta na umówioną wizytę u lekarza. Kobieta była rozhisteryzowana, ale przypomniała sobie, jaka to była linia autobusu, jaki numer boczny. Przekazała przede wszystkim, że w pojeździe był spory tłok i musiała przeciskać się między innymi podróżującymi.

Już pewnie domyślasz się, co się wydarzyło. Tak, kobieta padła łupem złodzieja, kieszonkowca, ludzkiej wszy, która zamiast wziąć się do legalnej roboty woli okradać starszych, zniedołężniałych ludzi w środkach transportu zbiorowego. Tłum, hałas i ścisk to warunki, w jakich czują się najpewniej. Tak też nasza bohaterka utraciła swój portfel. Z uwagi na fakt, iż był to czas epidemii i wszyscy mieli na twarzach maseczki, a potencjalny sprawca również kaptur. Nagrania z kamer monitoringu znajdujących się w autobusach komunikacji miejskiej na nic się nie zdały. Nie byliśmy w stanie ustalić tożsamości sprawcy.

Kradzież, lub przywłaszczenie dokumentu stwierdzającego tożsamość innej osoby podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 – tak stanowi art. 275 kk.

To jeszcze nie koniec, a w zasadzie dopiero początek. Bohaterka przytoczonej historii oprócz skradzionej portmonetki dowiedziała się po jakimś czasie, również o zaciągniętych na swoje dane (pochodzące ze skradzionych dokumentów) pożyczkach. Do momentu, gdy zdołała zastrzec dowód osobisty, wraz z innymi dokumentami złodziejowi udało się zaciągnąć 2 pożyczki w parabankach słynących z wątpliwej reputacji. Firmy te po macoszemu traktują procedury i udzielając od ręki pożyczek nawet do 3 000 pln. Bez formalności, bez sprawdzania, bez zaświadczeń, bez pomyślunku! Pewnie zastanawiasz się jak to możliwe, że firma nie sprawdziła tożsamości pożyczkobiorcy? Otóż, najważniejsze dla tych firm jest posiadanie dowodu osobistego i adresu zamieszkania. Nic ponadto!

Przez pewien czas byłem na bieżąco ze sprawą tej kobiety. Stąd też wiem, że jej dług wynosił blisko 5 000 pln. Pytanie, co z odsetkami… Niestety nie wiem, jaki ta sprawa znalazła finał. Pal sześć konieczność wyrobienia nowych dokumentów, ale kłopoty finansowe spowodowane przez inne osoby to zawsze tragedia.

Jak się przed takimi sytuacjami bronić?

Po pierwsze, na co dzień należy wykazywać się szczególną ostrożnością. Dokumenty, pieniądze, karty płatnicze przechowywać w miejscach zakrytych, trudno dostępnych. Po drugie, każdemu polecam skorzystać z zalet jakie daje dostęp do funkcji Biura Informacji Kredytowej. Warto skorzystać z BIK-u, gdyż ustrzeżesz się w ten sposób przed wyłudzeniem na Twoje dane – kredytów gotówkowych, szybkich pożyczek, wrobieniem w zakupy na raty. Dowiesz się także, gdy ktoś zechce wyłudzić abonament komórkowy, lub zawrzeć umowę na dostawę gazu.

Można uniknąć powyższych sytuacji korzystając z alertów BIK. Banki i instytucje pozabankowe zanim udzielą kredytu, lub pożyczki sprawdzają nas w bazach dłużników. Usługa świadczona przez BIK informuje nas za każdym razem, gdy instytucja finansowa wystosuje jakiekolwiek zapytanie w naszej sprawie. Otrzymamy wtedy wiadomość SMS, oraz email i będziemy mieli czas na szybką reakcję. Szach-mat, złodzieju! System działa 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Gdy to nasze działania wpływają na uruchomienie alertu, to rzecz jasna nie ma powodów do obaw. Jeśli, natomiast uzyskamy informację o weryfikacji danych, a nie my jesteśmy jej nadawcą to jak najszybciej należy zatrzymać takie działania informując infolinię BIK pod numer: 22 348 4444.

Wtedy natychmiast pracownicy BIK kontaktują się z odpowiednią instytucją będącą nadawcą zapytania i udaremniają działanie.

Alerty BIK to rozwiązanie, które skutecznie ochroni zarówno Ciebie, Twoją rodzinę, ale także Twoją firmę przed wszelkimi oszustami, którzy chcieliby zaciągnąć w Twoim imieniu jakiekolwiek zobowiązanie. Ileż to problemów przysporzyłby taki kredyt, w który został byś wkręcony. Nie ma możliwości, aby bank, czy nawet sąd uwierzyli w to, że ktoś zaciągnął kredyt w Twoim imieniu. 

Powyższa sytuacja ma jeszcze jedną negatywną konsekwencję. Tracisz możliwość zaciągnięcia kredytów, ponieważ Twój scoring ulega znacznemu pogorszeniu. Co zatem oznacza scoring? “Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega ona na określeniu wiarygodności kredytowej Klienta na podstawie porównania jego profilu z profilem Klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego Klienta jest podobny do profilu Klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma ten Klient”.

Innymi słowy osoby chcące zaciągnąć kredyt, lub osoby, którym go nie udzielono, ale także osoby chcące podnieść swoją zdolność kredytową, powinny zapoznać się z zaletami płynącymi z założenia konta w BIK-u. O tym jednak, napiszę w kolejnych tekstach. Śledźcie uważnie Taki Jest Świat 🙂

Jak zatem aktywować alert BIK?

To bardzo proste. Zakładasz konto na stronie BIK-u – kliknij w tym celu tutaj, przygotowujesz dowód osobisty, podajesz swój pesel, oraz numer dowodu osobistego. Bez obaw, to standardowa procedura. Oprócz tego jesteś zobligowany podać: adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail, a także numer konta bankowego. Należy, bowiem wykonać przelew weryfikacyjny w kwocie 1 pln. Następnie jest już z górki. Logujesz się na swój profil, wybierasz odpowiedni dla siebie pakiet, uiszczasz płatność przelewem z tego samego konta co uprzednia, a następnie powiadomienia uruchamiają się samoczynnie. 

BIK wysyła są 4 rodzaje powiadomień:

  1. ochrona przed wyłudzeniem;
  2. komunikat cykliczny – informujące o trwaniu ochrony i aktywności alertów;
  3. kontrola finansów – ważne z punktu widzenia osób, które spłacają kredyt, lub inne zobowiązania;
  4. informacja o zmianie – istotne dla osób, które spłacają kredyt, lub inne zobowiązania.

Przeczytaj również: Ile można zaoszczędzić rzucając palenie papierosów?

Podsumowanie

Usługa alertów BIK jest płatna i wymaga odrobiny zaangażowania z Twojej strony. Weź pod uwagę opcję, w której jesteś w stanie nadzorować w ten sposób seniorów i nestorów rodu, którzy są bardziej podatni na oszustwa i wyłudzenia. To właśnie osoby starsze są targetem tych nieuczciwych sprzedawców garnków i pościeli. Uważam jednak, że nie ma ceny, której byś nie zapłaciła za wspomniane we wstępie – poczucie bezpieczeństwa. Tekst jest jedynie moją podpowiedzią jak można ochronić siebie i swoich bliskich w tym jakże zwariowanym świecie, gdzie dla niektórych pieniądze znaczą więcej niż honor, uczciwość i drugi człowiek 🙂

Jeszcze raz zachęcam do skorzystania z możliwości, jakie niesie za sobą korzystanie z Raportów Biura Informacji Kredytowej.

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Pozdrawiam 🙂

2 Comments

  1. A ile miesięcznie/ rocznie kosztuje taka usługa? Zastanawiałem się nad nią ale kiepsko z kasą – starcza na książki i odłożenie/ zainwestowanie i koniec, mam skromną rentę…

    1. Nie wiem ile w tej chwili kosztuje roczna prenumerata. Możesz na tę chwilę skorzystać z jednorazowego sprawdzenia swojej sytuacji, przemyśleć, czy zaimplementowanie tego rozwiązania na stałe Ci odpowiada i wtedy podjąć decyzję. Dzięki za komentarz.

Leave a Reply