KRYPTOWALUTY KROK PO KROKU

Źródło: clpfoundation.org

Kryptowaluty od wielu lat cieszą się stale rosnącą popularnością wśród inwestorów. Przyczyniła się do tego niestabilna sytuacja ekonomiczna, rosnąca inflacja i niewielkie stopy zwrotu osiągane z inwestycji w najpopularniejsze instrumenty finansowe tj. lokaty bankowe, obligacje.  

Chciałbym w tym tekście usystematyzować wszystko co początkujący inwestor powinien wiedzieć przed zakupem swoich pierwszych kryptowalut. Postaram się również odpowiedzieć na najistotniejsze pytanie jakie pojawiały się w mojej głowie przed rozpoczęciem handlu cyfrowymi walutami.


Moim celem jest zebrać wszystkie informacje w przystępną pigułkę informacyjną i Wam ją zaserwować. 


Wpis ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie stanowi porady inwestycyjnej.

Kryptowaluty i ich popularność

Z czego może wynikać rosnąca popularność kryptowalut? Powodów może być kilka, po pierwsze świadomość, że stopy zwrotu z innych inwestycji są liche sprawia, że poszukuje się innych możliwości. Po drugie technologia blockchain, która umożliwia funkcjonowanie kryptowalut jest czymś nowym i nieznanym, co rozpala wyobraźnie inwestorów. Po trzecie, każdy kto analizuje losy najstarszej kryptowaluty upatruje w bitcoinie i innych altcoinach szansy na ogromny, a przede wszystkim szybki zarobek. Bitcoin, który powstał w 2009 roku kosztował zaledwie kilka centów, już 4 lata później w szczycie hossy wystrzelił do poziomu 1000 dolarów amerykańskich. Po kolejnych kilku latach w 2017/2018 za 1 BTC trzeba było zapłacić już 20 000 USD, zaś w listopadzie 2021 roku 69 000 USD. Każdy kto jest odporny na stres wynikający z wahań kursów i potencjalne ryzyko z pewnością w horyzoncie czasowym zarobi.

Kolejny argument to środek tezauryzacji – przenoszenia wartości w czasie, oraz środek płatniczy – coraz więcej przedsiębiorstw na świecie przyjmuje płatności w Bitcoinie, a Salwador uczynił go powszechnym środkiem płatniczym na równi z dolarem amerykańskim. Dla przykładu w 2010 r jedna z pizzeri przyjęła płatność w BTC, a za 2 pizze zapłacono wtedy aż 10 000 BTC, co po obecnym kursie odpowiadałoby przelewowi 380 mln USD. Tak, mówimy, aż o takiej kasie!

Bitcoin to zdecentralizowana cyfrową walutą, powołana do życia w celu realizacji tanich, szybkich, komfortowych i jak najbardziej bezpiecznych transakcji. Podkreślić należy, że to wszystko nie wymaga nadzoru ze strony jakichkolwiek banków, rządów państw, czy innych instytucji finansowych. BTC w swej naturze nie podlega inflacji, gdyż jego podaż jest z góry określona. Mamy go bowiem jedynie 21 mln i w żaden sposób nie ulegnie to zmianie. Kopanie bitcoina ciągle trwa, a na moment pisania tego tekstu w obiegu pojawiło się już 19 mln coinów. 

Nazwa – kopaniem bitcoina – pochodzi od czasów tzw. gorączki złota, chodzi o odkrycie, powołanie do życia, uzyskanie dobra wielkiej wartości, w tym wypadku Bitcoina. Kopaniem nazywamy proces, w którym zaawansowane maszyny/komputery z dużą mocą obliczeniową rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne. Rozwiązanie każdego równania/elementu pozwala stworzyć nowy blok w łańcuchu (blockchainie), co najczęściej przekłada się na otrzymanie nowej jednostki określonej kryptowaluty, tutaj np. Bitcoina.


Kryptowaluty, których handel odbywa się poprzez konkretne giełdy zostały powołane do życia w określonym celu. Niektóre służą do transakcji, inne do budowania aplikacji, kolejne do tworzenia smart kontraktów, są również takie, które są zabezpieczone prawdziwymi towarami (kruszcem, lub dolarami amerykańskimi) i mają za zadanie 1:1 naśladować zmiany ich cen. Opisane cechy charakteryzują kryptowaluty o znakomitych fundamentach i sugerują ich realną użyteczność. To jednak nie wszystko bo mamy na giełdach także coiny będące żartem, albo co gorsza oszustwem/scamem. Dlatego też przed handlem należy pogłębić wiedzę o projektach, w który chcemy zaangażować nasze środki.

Jak rozpocząć handel i co należy wiedzieć?

Inwestowanie w cyfrowe waluty można przyrównać do handlu tradycyjnymi walutami, akcjami, czy kruszcem. Nie ma w tym nic skomplikowanego, w skrócie należy jak najtaniej kupić i drożej sprzedać. W razie wzrostów możemy odkupić „górkę”, na spadkach zaś sukcesywnie uśredniać kurs „w dół”. 

Niektóre aktywa pozwalają zarabiać  również dodatkowo na tzw. stakingu (odsetkach za przechowywanie ich w określonym miejscu) lub na miningu (wydobywaniu nowych jednostek kryptowalut).

Jeżeli posiadamy już należyte podstawy, zapoznaliśmy się z charakterystyką walut cyfrowych to śmiało możemy przystąpić do transakcji i wyboru giełdy. To właśnie na jednej z wielu giełd będziemy mieli możliwość zakupić pierwsze coiny, śledzić kursy walut, analizować wykresy. Jak już niegdyś wspominałem korzystam z rodzimej, sprawdzonej giełdy kryptowalut – Zonda. Handluję tam od lat i jestem zadowolony ze świadczonych przez nich usług. Na jakiekolwiek pytania odpowiada support, który jest do naszej dyspozycji cały czas.

Dla zainteresowanych założeniem konta i handlem podrzucam link rejestracyjny: https://auth.zonda.exchange/ref/dBPOyHRciWgn 

Proces zakładania konta jest bezpłatny, ale równocześnie żmudny. Odbywa się 2-etapowo. Podczas całej procedury niezbędne jest podanie swoich danych wrażliwych, okazanie dowodu osobistego, zrobienie zdjęć kontrolnych i uwierzytelnienie adresu zamieszkania. Nie musicie się tego bać, gdyż jest to powszechna praktyka i element tzw. KYC. 

KYC (know your customer – poznaj swojego klienta) – procedurę muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną. Celem procedury jest przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz przeciwdziałanie finansowania terroryzmu.


Gdy już przejdziemy całą procedurę rejestracji logujemy się na naszym nowym koncie. Podajemy określone parametry transakcji: jaka liczba jednostek nas interesuje, po jakiej cenie. Później zaś czekamy na realizację ofert zakupu. Możemy też dokonać szybkiego zakupu po aktualnie obowiązującej cenie, a transakcja odbędzie się natychmiastowo, a coiny trafią na nasze konto giełdowe.


Pamiętajmy, że trzeba ustalić swoją strategię inwestycyjną. Najlepiej zapisać swoje cele i na wszelki wypadek handlować pieniędzmi, których strata w żadnym stopniu nas nie zaboli. Na mojej kartce znajdują się progi wyjścia, których będę trzymał się bez względu na wszystko. Najważniejsze, aby być odpornym na 2 główne uczucia, które targają uczestnikami rynków kapitałowych, są to: CHCIWOŚĆ i STRACH.


Omawiając tematykę kryptowalut należy odpowiedzieć sobie również na ważne pytanie, które brzmi: gdzie przechowywać nasze kryptowaluty? 


Istnieje kilka opcji. Możliwe jest trzymanie ich na giełdach, ale to rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne z uwagi na ataki hakerskie, Znacznie lepszą opcją jest trzymanie kryptowalut na portfelach. Może on mieć postać fizyczną (np. Trezon, Ledger), internetową, mobilną papierową, albo desktopową. Opcji jest wiele, ale najważniejsze, aby pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu hasła – klucza prywatnego.

Ostatnią niezbędną informacją jest rozliczenie kryptowalut. Konieczność zapłaty podatku generuje jedynie osiągnięcie dochodu, koszt to jedynie sama informacja przekazana US. Dochody z handlu kryptowalutami są opodatkowane 19% podatkiem od zysków kapitałowych tzw. podatkiem Belki i muszą zostać rozliczone na formularzu PIT-38. Chodzi tutaj o ten sam dokument, który wykorzystuje się do rozliczania transakcji na rynku akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Mam nadzieję, że w sposób zrozumiały wyjaśniłem kwestie kryptowalut i inwestycji w Bitcoina. 

Zachęcam i odsyłam do sprawdzonej giełdy: https://auth.zonda.exchange/ref/dBPOyHRciWgn 

Trzymajcie się dzielnie.

#TJS

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.