KRYPTOWALUTY – krok po kroku

Kryptowaluty od wielu lat cieszą się stale rosnącą popularnością wśród inwestorów. Przyczyniła się do tego niestabilna sytuacja ekonomiczna, rosnąca inflacja i niewielkie stopy zwrotu osiągane z środków zainwestowanych w najpopularniejsze instrumenty finansowe tj. lokaty bankowe, obligacje. 

Źródło: clpfoundation.org

Chciałbym w tym tekście usystematyzować wszystko, co początkujący inwestor powinien wiedzieć przed zakupem swoich pierwszych kryptowalut. Postaram się również odpowiedzieć na najistotniejsze pytanie jakie pojawiały się w mojej głowie przed rozpoczęciem handlu cyfrowymi walutami. Moim celem jest zebranie wszystkich informacji, uformowanie jej w przystępną pigułkę informacyjną, a następnie zaserwowanie Wam jej w jak najbardziej strawnej formie.

WAŻNE: Wpis ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie stanowi porady inwestycyjnej!

Czytaj także: Czego nie lubię w służbie w Policji?

Kryptowaluty i ich popularność

Z czego może wynikać rosnąca popularność kryptowalut? Powodów może być kilka, po pierwsze świadomość, że stopy zwrotu z innych inwestycji są liche sprawia, że poszukuje się innych możliwości jakie niesie rynek. Po drugie technologia blockchain, która umożliwia funkcjonowanie kryptowalut jest czymś nowym i nieznanym, a to rozpala wyobraźnie wszystkich inwestorów. Po trzecie, każdy kto analizuje losy najstarszej kryptowaluty upatruje w bitcoinie, ethereum, ale również innych altcoinach szansy na ogromny, a przede wszystkim szybki zarobek.

Bitcoin, został stworzony, przez anonimowego po dziś dzień – Satoshiego Nakamoto. W momencie swego powstania w 2009 roku kosztował zaledwie kilka centów, ale już 4 lata później w szczycie pierwszej hossy wystrzelił do poziomu 1000 dolarów amerykańskich. Po kolejnych kilku latach w 2017/2018 za 1 BTC trzeba było zapłacić już 20 000 USD, zaś w listopadzie 2021 roku 69 000 USD. Już z tego akapitu można wysnuć wniosek mówiący, że każdy kto jest odporny na stres wynikający z wahań kursów i potencjalne ryzyko, w horyzoncie kilku lat z pewnością zwielokrotni swój kapitał.

Kolejny argument świadczący za zakupem BTC to fakt, iż to środek tezauryzacji – przenoszenia wartości w czasie, oraz właściwość użycia jako środek płatniczy – coraz więcej przedsiębiorstw na świecie przyjmuje płatności w Bitcoinie – Salwador, zaś poszedł o krok dalej i uczynił go powszechnym środkiem płatniczym na równi z dolarem amerykańskim.

Wiele na temat potencjału drzemiącego w Bitcoinie może powiedzieć historia, która wydarzyła się w 2010 roku. Wtedy też jedna z pizzerii przyjęła pierwszą płatność w BTC. Za dwie pizzę zapłacono wtedy, aż 10 000 BTC. W tamtym czasie wartość BTC była znikoma, jeśli byśmy wyceniali tamte dwie pizzę po obecnym kursie to odpowiadałoby to przelewowi 380 mln USD. Tak, nie przesłyszeliście się. Mówimy, aż o takiej kasie! 🙂

Bitcoin to zdecentralizowana cyfrową walutą, powołana do życia w celu realizacji tanich, szybkich, komfortowych i jak najbardziej bezpiecznych transakcji. Podkreślić należy, że to wszystko nie wymaga nadzoru ze strony jakichkolwiek banków, rządów państw, czy innych instytucji finansowych. BTC w swej naturze nie podlega inflacji, gdyż jego podaż jest z góry określona. Mamy go bowiem jedynie 21 mln i w żaden sposób nie ulegnie to zmianie. Kopanie bitcoina ciągle trwa, a na moment pisania tego tekstu w obiegu pojawiło się już ponad19 mln coinów. 

Nazwa – kopanie Bitcoina – pochodzi od czasów tzw. gorączki złota, chodzi o odkrycie, powołanie do życia, uzyskanie dobra wielkiej wartości, w tym wypadku chodzi właśnie o najstarszą kryptowalutę. Kopaniem nazywamy proces, w którym zaawansowane maszyny/komputery z dużą mocą obliczeniową rozwiązują skomplikowane problemy matematyczne. Rozwiązanie każdego równania/elementu pozwala stworzyć nowy blok w łańcuchu (blockchainie), co najczęściej przekłada się na otrzymanie nowej jednostki określonej kryptowaluty, tutaj np. Bitcoina.

Mówiąc o kryptowalutach musisz wiedzieć, że na czas pisania tekstu jest ich już ponad 10 tysięcy. Monety, które powstały po najstarszej monecie Bitcoinie otrzymały miano – Altcoinów – czyli „alternatywnych kryptowaluty”.

Wiele altcoinów powstało na bazie technologii blockchain, zresztą podobnie jak Bitcoin, ale funkcjonują z różnymi modyfikacjami i ulepszeniami. Przykłady popularnych altcoinów to Ethereum, Litecoin, Ripple (XRP), Cardano, Binance Coin (BNB), Polkadot, Chainlink, Stellar, Uniswap i wiele innych.

Każdy altcoin ma swoją unikalną wartość i cechy, które przyciągają inwestorów i użytkowników. Rynek ten jest bardzo zróżnicowany i niezwykle dynamiczny.

Kryptowaluty – których handel odbywa się poprzez konkretne wyspecjalizowane do tego celu giełdy – zostały powołane do życia w określonym celu. Niektóre z kryptowalut-altcoinów służą do: płatności (realizowania transakcji), kolejne do skrócenia czasu transakcji, zmniejszenia kosztów prowizji, wprowadzeniu zmian w mechanizmach konsensusu, inne do tworzenia aplikacji zdecentralizowanych (dApps), kolejne do tworzenia smart kontraktów. Niektóre altcoiny są skupione na ochronie prywatności, wydajności energetycznej, czy innych cechach. Jak widzisz pole zastosowań jest olbrzymie.

Znajdziemy tam również tzw. stablecoiny – czyli waluty, które są zabezpieczone prawdziwymi towarami (kruszcem, lub dolarami amerykańskimi) i mają za zadanie 1:1 naśladować zmiany ich cen. Opisane cechy charakteryzują kryptowaluty o znakomitych fundamentach i sugerują ich realną użyteczność dla społeczeństwa.

To jednak nie wszystko, gdyż na giełdach mamy, także coiny powołane do życia w ramach żartu (Shiba Inu, Dogecoin), będące osobliwym dowcipem ich twórców, albo co gorsza – scamem. Warto zauważyć, że nie wszystkie altcoiny odnoszą sukcesy – niektóre z nich znikają z rynku, lub tracą wartość z różnych przyczyn, takich jak m.in. brak aktywnego rozwoju, problemy techniczne, czy wspomniane oszustwa. Dlatego też przed rozpoczęciem handlu należy pogłębić wiedzę o projektach, w które chcielibyśmy zaangażować nasze ciężko zarobione środki.

Jak rozpocząć handel i co należy wiedzieć?

Inwestowanie w cyfrowe waluty można przyrównać do handlu tradycyjnymi walutami, akcjami, czy kruszcem. Nie ma w tym nic skomplikowanego. W skrócie – należy jak najtaniej kupić i drożej sprzedać. W razie wzrostów na konkretnej kryptowalucie, możemy sprzedać nasze coiny po dobrym kursie, „odkupić górkę”, na spadkach, zaś sukcesywnie uśredniać kurs skupując coiny na coraz to niższym kursie. Możemy również zastosować tzw. strategię DCA (Dollar-Cost Averaging).

DCA – celem tej strategii jest zmniejszenie wpływu zmienności rynkowej na zakup kryptowalut. Mówiąc wprost chodzi tu o kupowanie równych kwot aktywów w regularnych odstępach czasu.
Założeniem jest, że wchodząc na rynek w ten sposób, inwestycja może nie być tak zmienna, jak gdyby była to kwota ryczałtowa ( zakup dokonany jednorazowo). Kupowanie w regularnych odstępach czasu może wygładzić średnią cenę. W dłuższej perspektywie taka strategia zmniejsza negatywny wpływ złego wejścia na pozycję.

Niektóre aktywa pozwalają zarabiać, również dodatkowo na tzw. stakingu (odsetkach za przechowywanie ich w określonym miejscu) lub na miningu (wydobywaniu nowych jednostek kryptowalut). Istnieje również możliwość tzw. shortowaniu Bitcoina.

Chodzi o to, aby osiągnąć zysk na skutek obniżenia się kursu konkretnej kryptowaluty. Początkowo bywa to dosyć skomplikowane i stoi w sprzeczności do naszych wyobrażeń rynku. W rzeczywistości jednak jest to dosyć proste. Istnieje, bowiem kilka sposobów, aby w ten sposób zarabiać. Już sam termin „shortowanie” odnosi się do tradingu z depozytem zabezpieczającym, jednak inwestorzy mogą również korzystać z kontraktów Futures, rynków predykcyjnych, aby osiągnąć identyczny rezultat. Shortowanie nazywa się czasami „pozycją krótką”. Temat shortowania wymaga dłuższego omówienia, dlatego zrobię to dla Was w osobnym tekście.

Wracając do tematu – warto wspomnieć, że Bitcoin jest podzielny. Oznacza to, że nawet dysponując małym kapitałem możemy pozwolić sobie na zakup ułamka BTC – 1 bitcoin = 100 mln satoshi. Takim oto sposobem nawet inwestując 100 pln, możemy partycypować w wielkim projekcie, którym bez wątpienia są kryptowaluty, ze swym flagowcem Bitcoinem na przedzie 🙂

Jeżeli posiadamy już należyte podstawy, zapoznaliśmy się z charakterystyką walut cyfrowych to śmiało możemy przystąpić do transakcji i wyboru giełdy. To właśnie na jednej z wielu giełd (na tę chwilę na całym świecie działa ponad 700 giełd kryptowalut) będziemy mieli możliwość zakupić pierwsze coiny, śledzić kursy walut, analizować wykresy. Jak już niegdyś wspominałem korzystam z rodzimej, sprawdzonej giełdy kryptowalut – Zonda. Możecie znać ją pod poprzednią nazwą – BitBay. Handluję tam od lat i jestem zadowolony ze świadczonych przez nich usług. Na jakiekolwiek nurtujące Was pytania odpowiada support, który jest do naszej dyspozycji przez cały czas.

Dla zainteresowanych założeniem konta i handlem na tej samej platformie podrzucam link rejestracyjny do giełdy.

Proces zakładania konta jest bezpłatny, ale równocześnie wymagający odrobiny skupienia i cierpliwości. Odbywa się 2-etapowo. Podczas całej procedury niezbędne jest podanie swoich danych wrażliwych, okazanie dowodu osobistego, zrobienie zdjęć kontrolnych i uwierzytelnienie adresu zamieszkania. Nie musicie się tego bać, gdyż jest to powszechna praktyka i element tzw. KYC. 

KYC (know your customer – poznaj swojego klienta) – procedurę muszą przeprowadzać instytucje finansowe oraz inne prawnie określone podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania pewnych, odpowiednich oraz trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną. Celem procedury jest przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy, oraz przeciwdziałanie finansowania terroryzmu. Procedura AML & CFT (Anti-Money Laundering/Combating the Financing of Terrorism). Niech nie zaskoczy Was jeśli giełda poprosi Was o dodatkowe dokumenty np. pit za ostatni rok, zaświadczenie z pracy, itp. To wszystko dla bezpieczeństwa. Ja również przechodziłem tę procedurę i nie miałem żadnych problemów.

Gdy już przejdziemy całą procedurę rejestracji, logujemy się na naszym nowym koncie. Podajemy określone parametry transakcji: wybieramy kryptowalutę, jaka liczba jednostek nas interesuje, po jakiej cenie. Później zaś czekamy na realizację ofert zakupu. Możemy również dokonać szybkiego zakupu, po aktualnie obowiązującej cenie, a transakcja odbędzie się natychmiastowo. Zakupione w ten sposób coiny w sekundę pojawią się na naszym koncie giełdowym.

Pamiętajmy, że trzeba ustalić swoją strategię inwestycyjną. Najlepiej zapisać swoje cele i na wszelki wypadek handlować pieniędzmi, których strata w żadnym stopniu nas nie zaboli. Na mojej kartce znajdują się progi wyjścia, których będę trzymał się bez względu na wszystko. Najważniejsze, aby być odpornym na dwie główne emocje, które targają uczestnikami rynków kapitałowych, są to: CHCIWOŚĆ i STRACH.

Czytaj także: Oszczędzaj, inwestuj, działaj #3

Omawiając tematykę kryptowalut należy odpowiedzieć sobie również na ważne pytanie, które brzmi: gdzie powinniśmy przechowywać nasze kryptowaluty? 

Istnieje kilka opcji. Możliwe jest trzymanie ich na giełdach, ale to rozwiązanie nie jest do końca bezpieczne z uwagi na ataki hakerskie jakie są wymierzane w giełdy. Jest to zjawisko rzadkie, lecz lepiej brać pod uwagę najgorszy scenariusz, który zakłada, iż moglibyśmy stracić wszystkie nasze kryptowaluty.

Znacznie lepszą opcją jest trzymanie kryptowalut na portfelach. Mogą one mieć postać fizyczną tzw. cold wallet (np. Trezon, Ledger), internetową, mobilną, papierową, albo desktopową. Opcji jest wiele, ale najważniejsze, aby pamiętać o bezpiecznym przechowywaniu hasła – klucza prywatnego.

Ostatnią niezbędną informacją jest rozliczenie kryptowalut. Konieczność zapłaty podatku generuje jedynie osiągnięcie dochodu. Niestety nawet jeśli wykazaliśmy w konkretnym roku koszt, bo np. dopiero niedawno zakupiliśmy pierwsze kryptowaluty to i tak jesteśmy zobligowani do poinformowania o tym fakcie US. 

Zyski osiągane z handlu kryptowalutami opodatkowane są 19% podatkiem od zysków kapitałowych tzw. podatkiem Belki i muszą zostać rozliczone na formularzu PIT-38. Chodzi tutaj o ten sam dokument, który wykorzystuje się do rozliczania transakcji na rynku akcji, obligacji czy innych instrumentów finansowych.

Mam nadzieję, że w sposób zrozumiały wyjaśniłem wszystkie kwestie i wątpliwości powstałe wokół tematu kryptowalut, oraz inwestycji w Bitcoina. 

Zachęcam do zakupu swoich pierwszych kryptowalut i odsyłam do sprawdzonej giełdy.

WAŻNE: Wpis ma wyłącznie charakter informacyjny. Nie stanowi porady inwestycyjnej!

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Pozdrawiam!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.