Działania, które mogą zmienić Twoje życie

Dzisiejszy wpis dla większości z Was może mieć charakter coachingowy, jest to jednak tekst mocno związany z moim życiem i twardo umocowany w mojej przeszłości.

Nie zawsze byłem tym człowiekiem, którym jestem obecnie. Doszedłem do tego momentu ciężką pracą nad sobą samym, ćwiczeniami swojego charakteru, oraz szlifowaniem tężyzny fizycznej na siłowni. Była to swego rodzaju ewolucja. Brzmi to może mało przekonywująco, ale uwierz mi, że obecnie będąc już facetem po 30-tce uważam się za lepszą wersję samego siebie. Uważam, że droga, którą pokonałem i doświadczenia, które zdobyłem czynią mnie lepszym mężczyzną niż ten, którego widywałem w lustrze 10-15 lat temu. 

W niniejszym wpisie przedstawię Ci listę działań, które podjąłem, aby stać się lepszą wersją samego siebie. Działania te są powiązane z filozofią Kaizen, która często nazywa się metoda małych kroków. Sprowadza się do usprawnienia życia, poprawy jego jakości i wyeliminowania elementów zbędnych. Będę niezmiernie wdzięczny jeśli się z nią zapoznasz i w sekcji komentarzy napiszesz, które z działań będziesz się starała/starał zaimplementować do swojego życia.

13 zasad lepszego życia

1. Zacznij oszczędzać pieniądze

Odnosiłem się do tego tematu w jednym z wcześniejszych tekstów. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz tutaj —> Poduszka finansowa, czyli co musisz zrobić, nim zaczniesz inwestować? W skrócie chodzi o to, aby nauczyć się trudnej umiejętności odkładania, pierwsze nadwyżki finansowe przeznacz na zbudowanie tzw. funduszu awaryjnego, a później odbudowywać swoją poduszkę bezpieczeństwa, która będzie wsparciem w trudnych sytuacjach losowych typu utrata pracy, wypadek, czy lądowanie obcych. Ok, żartowałem! Chciałem jedynie sprawdzić, czy jesteś uważna/y. 🙂

2. Naucz się zarządzać swoimi pieniędzmi

Znajdź czas pod koniec każdego miesiąca na sporządzenie swojego budżetu domowego. Jeśli nie wiesz jak się za to zabrać to serdecznie zapraszam do zapoznania się z moim tekstem, który kompleksowo odpowiada na wszelkie pytania i pokazuje w praktyce, jak wygląda uproszczony budżet —> Budżet domowy – to prostsze niż myślisz

Pierwszy budżet może być trudny, ale jeśli w odpowiedni sposób przygotujesz szablon to każde kolejne podejście będzie znacznie prostsze. To właśnie za pomocą budżetu będziesz w stanie wskazać swoim pieniądza miejsca, w które powinny pójść zamiast post factum domyślać się dokąd same się rozeszły. 

3. Usuń toksycznych ludzi ze swojego życia

To było jedno z najtrudniejszych zadań w moim życiu. Zadanie polegające na eliminacji toksycznych ludzi, czy jak to się mówi wampirów energetycznych może być najbardziej wymagające. Po przeprowadzeniu gruntownej analizy naszych relacji i znajomości – może okazać się, że dla niektórych toxiciem będzie – rodzic, albo nawet najlepszy przyjaciel.

Ludzie toksyczni to tacy, którzy są świetnymi manipulatorami. Na pierwszy rzut oka potrafią być mili i przyjaźni, lecz jest to jedynie fasada. Tacy ludzie, gdy złapią już nas w swoją sieć potrafią z wyjątkową skutecznością – zniszczyć nasza pewność siebie, wpędzić nas w poczucie winy i stawiają siebie zawsze w roli ofiary – to wszystko tylko po to, aby osiągnąć określony cel. Dla takich osób wielką satysfakcją jest poczucie bycia lepszym, uwielbiają poniżać i pokazywać, że ich sprawy są istotniejsze. Wbrew powszechnej opinii rodzic, którego kochamy także potrafi być taką osobą. 

W moim przypadku po spotkaniu z takimi osobami okazywało się, że byłem koszmarnie zmęczony zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Taka znajomość potrafi bardzo wiele kosztować. Strzeż się ich!

4. Zadbaj o zdrowie i aktywność fizyczną 

Nie chodzi tu o jakąś aktywność, która ma sprowadzać się do wyczerpujących treningów, które odbywają się kilka razy w tygodniu. Treningów, które wymagają zakupu karnetu na siłownie, stroju sportowego, czy nawet specjalnego sprzętu. Może to być np. codzienny spacer, albo zwykła przejażdżka rowerem. Chodzi o dotlenienie organizmu, przypomnienie mięśniom ich funkcji i odświeżenie głowy, która wpada wtedy na lepsze pomysły.

W moim przypadku najlepiej sprawdził się ciężki trening siłowy i przerzucanie żelastwa. Podczas wycisku, którego doświadcza ciało, znakomicie szlifuje się charakter, a wbrew pozorom fantastycznie odpoczywa głowa.

W tym punkcie warto również wspomnieć, że posiadanie pasji/hobby/zainteresowań ma zbawiennym wpływ na zdrowie. Posiadając coś tylko swojego znakomicie ukoisz nerwy, rozładujesz narastające napięcie, a przy okazji możesz w ten sposób zapełnić niszę związaną z samorozwojem i samorealizacją.

Zwieńczeniem tego punktu niech stanie się kwestia – zdrowia. Pamiętaj zarówno o kwestiach dbania o mental, jak i cały organizm. Będąc osobami młodymi bagatelizujemy kwestię zdrowia, a to często niesie negatywne reperkusje w przyszłości. Zdrowie mamy tylko jedno – zadbajmy o nie. Badania profilaktyczne, obserwacja lekarska, suplementacja witamin/minerałów to kwestie, które są istotne bez względu na wiek, czy styl życia 🙂

5. Walcz ze swoimi nałogami i uzależnieniami

To dopiero kosztowny na wielu polach punkt. Uzależnienia i nałogi potrafią kosztować zarówno miele zdrowia, jak i pieniędzy. Osobiście doświadczyłem nałogu, którym było palenie papierosów. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj —> Ile można zaoszczędzić rzucając palenie papierosów? Tylko wyobraź sobie osoby, które popadają w dużo mocniejsze uzależnienia jak m.in, alkoholizm, hazard, lub co gorsza – narkomanie. Walka z nimi wymaga od nas wiele samozaparcia i dyscypliny, ale zwycięstwo smakuje wyjątkowo dobrze. Jeśli nie masz na tyle silnej woli, aby podjąć to ryzyko to koniecznie porozmawiaj o tej newralgicznej kwestii z członkami rodziny, zachowując oczywiście otwarty umysł. W ostateczności nie wahaj się sięgnąć po pomoc terapeuty, psychiatry, albo grupy wsparcia.

6. Unikaj jedzenia i picia poza domem

Wyjście na miasto do restauracji raz na jakiś czas nie jest niczym złym. Potrafi to w ciekawy sposób wybić związek z rutyny. Sprawa robi się poważniejsza, gdy wychodzicie do restauracji, baru, czy pizzerii kilka razy w tygodniu. Takie sytuacje potrafią być bolesna dla budżetu domowego, a poza tym jedzenie typu fast food, jest z założenia niezdrowe w dużych ilościach. 

Omawiając ten punkt pamiętaj, że nawet codzienne picie kawy w Starbucksie potrafi kosztować miesięcznie 150 – 200 PLN. Znacznie lepiej odłożyć te pieniądze, a kawę przygotowywać w domu i zabierać do pracy w kubkach termicznych 🙂 

7.  Unikaj kompulsywnego robienia zakupów

Według definicji z Wikipedii kompulsywne kupowanie to zachowanie odbiegające od normy, lekkomyślne, a nawet chorobliwe, charakteryzujące się nieodpartą chęcią robienia zakupów. To rodzaj postępowania, które określa się mianem uzależnienia, jest związane z sytuacją, kiedy zachowanie przestaje być dowolne, a staje się przymusowe.
W tym punkcie chodzi przede wszystkim o to, aby planować sowiej zakupy, przygotowywać listą zakupów przed wyjściem do sklepu, a każdy większy zakup np. telefonu, odroczyć w czasie na kilka dni, które pozwolą Ci przemyśleć czy, aby na pewno właśnie teraz go potrzebujesz. Kompulsywne kupowanie może doprowadzić Cię do trudnej sytuacji finansowej. Znam historię swojej dobrej koleżanki, która była zakupoholiczką. Zakupy robiła na ogół przez internet. Posiadała bowiem podpiętą kartę kredytową z wysokim limitem płatności. To właśnie karta kredytowa wpędziła ją w spiralę zadłużenia i dopiero skorzystanie z terapii zakończyło cały problem. 
Uważaj na to co robisz, sklepy w pogoni za klientami chwytają się różnych sztuczek marketingowych i psychologicznych, które mogą stanowić dla słabszych osób nie lada problem.

8. Unikaj dokonywania zakupów przy pomocy karty debetowej i kredytowej

Punkt mocno powiązany z tym powyższym. Jeśli tylko masz możliwość to podczas dokonywania zakupów korzystaj z fizycznej gotówki. To namacalność banknotów sprawia, że trudniej nam się z nią rozstać. Gdy, zaś korzystamy z kart to nie widzimy ubywającej z konta gotówki. Jest to potwierdzone badaniami naukowymi. 

Dlatego też zawsze po wypłacie udaję się do bankomatu i staram się część środków potrzebną do przeżycia trzymać w formie gotówki. 

9. Przestań grać w lotka i wysyłać smsy premium

To my jesteśmy kowalami swojego losu. Nikt, ani nic nie sprawi, że nagle przybędzie nam środków na koncie i uzyskamy wolność finansową. Szansa na wygranie w lotto to 1 : 14 000 000 – innymi słowy większa jest szansa, że jadąc samochodem zginiesz w wypadku. To samo tyczy się jakichś loterii zdrapkowych, czy wspomnianych powyżej smsów premium. Możesz wysłać nawet 1 000 smsów do radia, albo loterii organizowanej przez konkretną telewizję, ale gwarantuję Ci, że jedyne co będzie miało miejsce to podbicie rachunku w abonamencie.

Za każdym razem, gdy przejdzie Ci przez myśl, aby wysłać sms do radia to wyciągnij z portfela monetę 2 pln i włóż do skarbonki. W tym przypadku sukces masz gwarantowany 🙂

10. Skończ z byciem gadżeciarzem

To właśnie kupowanie gadżetów jest jednym z głównych powodów dla których Polacy tracą pieniądze. Kupowanie nowych słuchawek, choć stare na kabelku są jeszcze sprawne. Zakup telefony tylko dlatego, że na rynku pojawił się nowy, a pomimo tego, że ten, który kupiłeś 2 lata temu jest nadal sprawny. Zakup jakiegoś turbo drogiego dodatku, albo odzieży z domu modowego tylko dla elementu loga to strata pieniędzy.

Otaczaj się ludźmi, którzy cenią Cię za to jaki jesteś, a nie w co jesteś ubrany.

11. Nie porównuj się do innych

Tyczy się to zarówno kwestii stylu życia, stanu posiadania, jak i zachowania. Jesteś Panem swojego życia i sam/sama doskonale wiesz co jest dla Ciebie najważniejsze. To, że sąsiad kupił sobie nowy samochód, albo kuzynka nabyła nowego Iphona nie oznacza, że zaraz musisz biec do sklepu i zrobić dokładnie to samo. Oprócz stanu posiadania ważniejsze jest jakim jesteś człowiekiem, jakimi zasadami w życiu się kierujesz, jaki jesteś dla rodziny i przyjaciół, oraz to, czy potrafisz poradzić sobie z kłodami jakie to życie rzuca pod Twoje nogi? Wszystko inne to nieistotne brednie. 

Idąc bowiem tym tropem możemy znaleźć się w nieciekawym położeniu twierdząc, że nasze życie jest gorsze od innych osób i popadniemy przez to w poważne problemy. Jakież to mogą być problemy? Po pierwsze, będąc wiele lat z partnerem popadniemy w marazm i dopuścimy się skoku w bok. Po drugie, nasze finanse uszczupli bzdurny zakup, bo sąsiad dokonał jakiegoś zakupu i zżera nas zazdrość. Po trzecie, zaciągniemy kredyt na zrobienia wesela niczym z bajki, bo celebrytka takie miała. Ta biała bryczka ciągnięta przez białe konie wyglądają tak cudownie. Po czwarte, można w ten sposób popaść w depresje, bo nasze życie nigdy nie będzie takie jak aktorów, influencerów i celebrytów z social mediów. Zresztą ich życie to często ułuda i fasada, w którą wierzą jedynie łatwowierni.

12. Zrezygnuj z płatnych subskrypcji serwisów streamingowych

Na rynku funkcjonuje tak wiele różnych platform, które dają  dostęp do książek, muzyki, filmów, oraz seriali. Sprawdź dokładnie wyciąg ze swojego konta bankowego, może są platformy, z których już nie korzystasz, a których zamknięcie uwolniło by część Twojego kapitału. Powodzenia 🙂

13. Nie przejmuj się zdaniem innych

Będę z Toba szczery, że w przeszłości zależało mi na tym, aby inni mnie lubili i mieli jak najlepsze zdanie na mój temat. W pewnym momencie życia zdałem sobie jednak sprawę z tego, że nie musze się przypodobywać innym, najważniejsze, żebym był dobrym człowiekiem, który żyje w zgodzie ze swoimi zasadami nie raniąc przy tym innych. Nie będę dopasowywał się do czyichś wizji i oczekiwań.

Staram się być miły i koleżeński, ale nie dbam już o to czy ktoś mnie polubi. Trening asertywności jest tym co powinien zrobić każdy, wyznaczaj granice, szanuj siebie. Nie nadawaj nadmiernego znaczenia cudzym opinią 🙂

Podsumowanie

To nie jest tak, że raz na zawsze wypełnisz tę listę eliminując wszystkie powyższe zachowania i czynności. To lista, która wymaga od nas stałego działania, podejmowania odpowiednich zachować, albo wręcz przeciwnie zaniechania pewnych aktywności. To jak z małżeństwem – gdy etap zauroczenia znika i zaczyna się normalne życie – należy tym bardziej i wytrwalej pracować, aby uczucie przetrwało. Pielęgnujemy związek i podlewamy uczucia, aby nie zwiędły. 

Jak wspomniałem na początku tekstu działania są spójne z filozofią kaizen, która nawiązuje do metody małych kroków, z których każdy nie wymaga od nas dużego wysiłku, ale dzięki dyscyplinie i waleczności osiągamy oczekiwany wynik.

Czytaj również: Najbardziej chybione inwestycje, czyli jak nie wydawać publicznych pieniędzy

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Pozdrawiam 🙂

Grafika na początku tekstu pochodzi od: pixabay

5 Comments

  1. Powiem Ci, że najtrudniej z usuwaniem toksycznych ludzi. Tych z pracy mam już głęboko… gdzieś, doczekałam emerytury i przeżyłam 😉 ale teściowej nie usunę 😃
    Pozdrawiam.

  2. Myślę, że z tych wszystkich punktów zostało mi tylko popracowanie nad “nie porównuj się do innych”- chociaż nie wierzę w powodzenie misji na tym polu. Porównywanie się jest silniejsze ode mnie.
    I powinnam popracować nad ” nie dbaj o to, co myślą o tobie inni”. Problem w tym, że żyjemy w społeczeństwie i to, co myśli o mnie szef, pani w urzędzie, gość, od którego wynajmuję mieszkanie itd zbyt mocno odciska się na moim życiu i nad tym, co jestem w stanie załatwić. Gdybym nie była tak bardzo zależna od wszystkich wokół, to wtedy mogłabym sobie pozwolić na większą swobodę w tym temacie.

  3. Dziwne, jak wiele Twoich punktów dotyczy stricte finansów, a o więziach międzyludzkich jakoś ubogo. Mimo, że to od tych ostatnich zależy – naukowcy tak twierdzą, serio – szczęście w życiu. Ale to chyba kwestia innego etapu w życiu.

    1. Dokładnie to samo pomyślałem. Z tych 13 punktów (w mojej opinii!) jest tak naprawdę 6. I o ile zgodzę się z ogólnym podejściem do oszczędzania, to jednak z pewnych rzeczy (w mojej opinii!) nie ma potrzeby rezygnować, by zmienić swoje życie. Po prostu warto zmienić im priorytet.

Leave a Reply