Marsz Niepodległości 2020!

se.pl

Dotarło do mnie kilka wiadomości z zapytaniem, dlaczego nie wypowiedziałem się na temat wydarzeń odnotowanych podczas marszu niepodległości.

Odpowiedź brzmi – horrendalnie dużo pracy. Nie pamiętam czasów, gdy aż tak wieloma obowiązkami obarczono funkcjonariuszy.  Z jednej strony normalne zajęcia i mnóstwo interwencji, do tego konieczność kontrolowania kwarantann, reagowanie na niestosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa, no i rzecz jasna niezliczona liczba protestów oraz strajków.

Posypuję głowę popiołem i serdecznie przepraszam.

Dobrze, więc dokładnie 11 listopada 2020 roku doświadczyliśmy nowego niepowtarzalnego wymiaru absurdu. Zapytacie, dlaczego? Zacznijmy od początku.

11.11 – jak co roku miała miejsce kolejna rocznica obchodów święta niepodległości. Wielkie święto niepodległości i wartości patriotycznych. No niestety nie do końca…

Z uwagi na trwającą pandemie każdy zdawał sobie sprawę, że ten rok będzie inny, a na pewno powinien być odmienny.

Koronawirus sprawił, że władze stolicy zdecydowały się zrezygnować z organizacji marszu i zaproponowały, aby ten szczególny czas spędzić bezpiecznie i w domowym zaciszu celebrować ten szczególny dzień.

Powiem więcej, kilka dni przed 11 listopada władze stronnictw narodowych poinformowały, że nie będą organizować marszu w normalnej formule, ale zdecydują się na przejazd pojazdami przez stolice. Mogłoby się wydawać, że nic nie może pójść tu źle… Gówno prawda, zawsze jest możliwość spieprzenia czegoś – nie inaczej było też tym razem.

andrzejrysuje.pl

Pomimo wcześniejszych zapewnień „narodowcy i patrioci” wyruszyli w miasto… Bliższe prawdzie byłoby nazwanie tych ludzi chuliganami, bandziorami i wandalami.

W dosyć osobliwy sposób wyrażali swoje przekonania i radość z okazji rocznicy odzyskania niepodległości.

Biegali po mieście dopuszczając się aktów przemocy i wandalizmu. Bo nikt mi przecież nie powie, że prowokowały ich elementy architektury miasta.

Rzucanie kostką brukową w funkcjonariuszy policji, wyrywanie znaków drogowych, demolowanie banerów reklamowych, rozbijanie witryn sklepowych… a było tego znacznie więcej.

Największym idiotyzmem okazało się jednak podpalenie racami mieszkania. Skąd pomysł na zrobienie czegoś takiego? Mianowicie stąd, że 2 piętra powyżej wspomnianego lokalu na balkonie znajdowała się tęczowa flaga, która w ich mniemaniu stanowi symbol lewactwa i zasługuje na spalenie. Czysty przypadek sprawił, że nie zdołali tego zrobić, a race zaprószyły ogień w mieszkaniu poniżej. Tak, dla osób tam zebranych to był wystarczający powód…

Spokojnie – dotarła do mnie informacja, że odpowiedzialni za podpalenie zostali już zatrzymani. Gratulacje dla funkcjonariuszy za szybką reakcję. Ów jegomość został zatrzymany w Białymstoku, miał przy sobie bilet do Holandii. Wielki mi patriota – niczym szczur chciał zwiać z tonącego statku.

Powiedzmy sobie jedno, zachowania, jakich dopuszczały się osoby uczestniczące w zamieszkach były jednoznacznie złe.

andrzejrysuje.pl

Nie ma przyzwolenia na coś tak nagannego i trzeba powiedzieć wyraźnie, że każdy, kto je pochwala i przyklaskuje osobom się ich dopuszczających jest głupcem.

Nie inaczej jest z wiceprezesem partii rządzącej, którego nazwiska nie wolno mi tu przytoczyć. Człowiek ten za pomocą mediów społecznościowych podziękował uczestnikom zamieszek, pochwalił ich działania, informując, że ich obecność przywraca mu wiarę w ludzi, a nawet nazwał ich prawdziwymi patriotami.

Wśród polityków są również jednostki, które racjonalnie czytają świat. Jeden z parlamentarzystów wypowiedział się, wprost na temat uczestników zajścia, całą wypowiedź kwitując słowami „z tych zadymiarzy nie będzie już raczej patriotów”.

Chciałbym się również pochylić nad słowami Roberta Bąkiewicza, który domaga się zdymisjonowania Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka. Jedyne, czego ów człowiek może oczekiwać to tego, aby żona przygotowując zupę używała mniejszej ilości soli.

Jeśli już na siłę doszukujemy się osób winnych to właśnie Bąkiewicz jest jedną personą odpowiedzialnych za całą zadymę. Zamiast rzucać bzdurnymi żądaniami i oczekiwaniami, powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

https://nonsa.pl/wiki/Bitwa_pod_Empikiem

Niedawno obejrzałem w TV materiał zrealizowany przez dziennikarza jednej ze stacji. Przedstawiono tam szkolenie bojówek przygotowujących się do marszu niepodległości – uczestnikami był nie, kto inny jak ta sama dobrze znana Straż Narodowa. Trening odbywał się głęboko w lesie i przypominał dokładnie to, co odbywają służby specjalne. Walka wręcz, atak bronią białą, a nawet użycie broni palnej. Argumentem do przysposobienia takich umiejętności był tekst „nigdy nie wiadomo, co może się przydać”. Z tego, co pamiętam upamiętnienie rocznicy marszu niepodległości nie wymaga takiej oprawy…

Fakt zarzucania funkcjonariuszom prowokowania chuliganów również uważam za żenujący. Większej bredni dawno nie słyszałem. Można zapytać, dlaczego? Otóż, dlatego, że swego czasu, jako młody policjant, podczas trwania tzw. adaptacji, uczestniczyłem w zabezpieczeniu wielu imprez i wydarzeń, o których zresztą kiedyś z przyjemnością opowiem. Podczas takich zgromadzeń ostatnią rzeczą, o jakich myślą niebiescy bracia jest prowokowanie kogokolwiek.. Każdy z nas chce, aby w miarę spokojnie, z jak najmniejszą liczbę ekscesów po stronie uczestników zakończyć służbę i wrócić do domu do swych rodzin.

Reasumując, fakt użycia przez funkcjonariuszy środków przymusu bezpośredniego to efekt łamania prawa przez hordy dzikusów oraz chęć szybkiego zapobieżenie eskalacji zamieszek. Nie zapominajmy o co naprawdę chodzi w tym święcie, co stanowi jego sensu. Obchodźmy je z godnością i stosownym szacunkiem.

Zdrówka Wszystkim życzę.

TJŚ.

1 Comment

  1. Znajomi z Pruszkowa jakoś kojarzą pana B. z pewną popularną niegdyś organizacją działającą w tym mieście. Ich konkurencją biznesową była podobna organizacja w Wołominie. Ale pewnie się mylą.

Leave a Reply