Twój Dom, Twoje Finanse: Pięć Nieoczywistych Strategii Oszczędzania

Niezależnie od tego, czy naszym wiodącym celem jest oszczędzanie na zakup wymarzonego mieszkania, wycieczka krajoznawcza, budowa domu, czy zbudowanie odpowiedniego zaplecza finansowego na przyszłość, każdy z nas poszukuje efektywnych sposobów oszczędzania pieniędzy. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że w pogoni za kapitałem zapominamy, że najlepsze rozwiązania często znajdują się tuż pod naszym nosem – w gospodarstwie domowym. Chciałbym zaprezentować Tobie pięć strategii oszczędzania, które wdrażam w swoim domu. Przy rzetelnym wykorzystaniu i wspólnym działaniu wszystkich domowników strategie te pozwalają zaoszczędzić znaczne środki. Zapraszam do czytania 🙂

Sprawdź również:  5 powodów, dla których powinieneś rozważyć inwestycję w Bitcoina

1. Energooszczędność – małe zmiany, duże oszczędności

Zużycie energii to jedna z głównych kategorii w naszych domowych kosztach. Bardzo często nie zwracamy na ten segment większej uwagi, a jak zapewne wiesz możliwości oszczędzania są tu przeogromne. Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślimy o oszczędnościach w kontekście energii elektrycznej jest wyłączanie świateł, gdy opuszczamy pomieszczenie. Na tym jednak nie koniec, ważne jest również stałe monitorowanie rachunków, aby łatwiej wyłapać jakiekolwiek nieprawidłowości. Możemy, także pomyśleć nad wymianą żarówek na energooszczędne – kosztują nieco więcej, ale jedynie takim działaniem zmniejszamy zużycie energii aż o 15 procent. Idąc dalej, koniecznie zadbaj, aby urządzenia działające w stanie czuwania były wyłączone za każdym razem kiedy opuszczasz mieszkanie. Z wiadomych względów nie mam tu na myśli lodówki, ale telewizor, laptop, listwa, ładowarki – to sprzęty, które stale pobierają prąd. Standby też zużywa energię! Powinnaś/powinieneś pomyśleć nad używaniem energochłonnego sprzętu w porach wieczornych. W niektórych miejscach świata taryfa wieczorna jest tańsza, więc warto właśnie wtedy “puszczać pranie”.   

Już takie drobne nawyki są w stanie wydatnie poprawić naszą sytuację finansową. 

2. Domowy posiłek – smacznie, zdrowo i tanio

Jedzenie na mieście, lub zamawianie jedzenia mogą stanowić jeden z ważniejszych elementów w kosztach naszego gospodarstwa domowego. Bardzo często to bagatelizujemy, no bo przecież “to tylko taka mała pizza”, albo “tak bardzo lubię sushi”. Wszakże jest to smaczne, wygodne i szybkie. Niemniej jednak, jeżeli szukamy pozycji w budżecie domowym, który pozwoli nam na znalezienie kilkuset złotych to właśnie w tej kategorii mamy sporo do zrobienia. Planowanie i gotowanie posiłków w domu jest, bowiem o wiele tańszą alternatywą, która pozwala zredukować niepotrzebne wydatki, unikając powtarzania składników i marnowania jedzenia. Ponadto, w ten sposób możemy zadbać o nasze zdrowie i samopoczucie – same plusy 🙂

3. Lista zakupów – kontrola nad portfelem

Jednym z największych wyzwań dla naszego budżetu są impulsywne zakupy. Znacznie częściej dotyczy to kobiet, ale i my-mężczyźni nie odpuszczamy pola. Aby tego uniknąć, warto zawsze posiadać przy sobie listę zakupów. U mnie zazwyczaj jest to forma kartki wiszącej  na lodówce i uzupełnianej, gdy w domu zabraknie jakiegoś produktu. Takim działaniem nie tylko jesteśmy w stanie kontrolować nasze wydatki, ale również efektywniej wykorzystujemy czas spędzony na zakupach.

Za sprawą zwykłej listy, acz skrupulatnie przygotowanej unikniemy zakupu niepotrzebnych rzeczy, które szybko mogą nadwyrężyć nasz budżet.

Zapoznaj się także:  Inwestowanie w kruszce, czyli wszystko co musisz wiedzieć

4. Mniej odpadów – więcej na koncie

Oszczędzanie wbrew temu co mówią niektórzy pseudo-eksperci, nie zawsze musi wiązać się z radykalnym cięciem kosztów. Zazwyczaj musimy jedynie pozbyć się złych nawyków, a wyrobić w sobie te właściwe – pro finansowe. Dla przykładu, zamiast stale kupować zgrzewki wody butelkowanej wystarczy zaopatrzyć się we właściwy filtr do wody, oraz butelkę do wielokrotnego użytku. Ja osobiście lubię wodę gazowaną, więc polecam również zainwestowanie w saturator. Tutaj mamy podwójne korzyści zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego 🙂

Idąc tym tropem warto posiadać jakąś – siatkę, lub plecak – wielokrotnego użytku, zamiast stale co zakupy brać płatne foliówki. Musimy dążyć do minimalizowaniu ilości wytwarzanych odpadów. W kontrze do tego co propagują kraje Europy Zachodniej musimy nauczyć się naprawiać zniszczone przedmioty i w miarę możliwości jak najrzadziej kupować te nowe. To radykalna zmiana, ale na świecie zapanował trend mówiący, że trzeba wyrzucać pewne produkty tylko dlatego, że powstały nowsze. Tak jest z telefonami, butami, telewizorami, ubraniami. Nie będę mówił, żebyś kupowała używane ubrania, chociaż muszę przyznać, że powrót do łask starych dobrych lumpeksów bardzo mi odpowiada. 

Ta filozofia niesie za sobą nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również jak widzisz na inne poza finansowe benefity.

5. Automatyczne oszczędzanie – małe kroki ku dużym celom

Nie zawsze łatwo jest odłożyć część naszych zarobków na oszczędności. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk odkładania pierwszych pojawiających się na koncie środków w poczet oszczędności, lub inwestycji, a dopiero późniejszego ich przeznaczania na bieżące potrzeby i konsumpcję. Już kiedyś wspominałem Ci o idei autooszczędzania, która jest możliwa w ramach każdego z kont bankowych. Jeżeli szukasz ciekawych ofert kont osobistych, za które otrzymasz premie to zapraszam – TUTAJ. Jest to opcja zarówno łatwa, gdyż od każdego przelewu, lub płatności dokonanej kartą płatniczą, drobna suma samoczynnie odkłada się na koncie (w moim przypadku każda taka transakcja wiąże się z automatyczną oszczędnością 10 PLN, które następnie trafiają na specjalne konto oszczędnościowe). Opcji jest nieskończenie wiele. Możesz wykonywać comiesięczny przelew na wybrany fundusz inwestycyjny, wybrać zlecenie stałe którym będziesz kupował ETF-y, albo metodą DCA uśredniał cenę zakupu kryptowalut. 

Nawet jeśli zaczniesz od niewielkich kwot, to w horyzoncie kilku/kilkunastu lat okaże się, że oprócz zdrowych nawyków finansowych osiągnięto kapitał umożliwiający całkiem godne życie na emeryturze.

Podsumowanie


Pamiętajmy, że najważniejsze w oszczędzaniu jest bycie zdeterminowanym i konsekwentnym. Bez tego nie masz co myśleć o zbudowaniu oszczędności. Dostosowując te pięć strategii do swojego stylu życia, z pewnością zauważymy różnicę. Każda oszczędność, nawet najmniejsza, jest krokiem w kierunku naszego finansowego bezpieczeństwa. Nie zniechęcajmy się, jeśli oczekiwane efekty nie są od razu widoczne – oszczędzanie to maraton, a nie sprint.

Powodzenia w tej podróży!

Czytaj również: Nepotyzm i kolesiostwo w służbach mundurowych – problem, którego nie możemy ignorować 

Dziękuję, że przeczytałaś / przeczytałeś mój artykuł i proszę Cię bardzo o podzielenie się nim z Twoimi znajomymi. Im więcej osób z tego skorzysta, tym będę szczęśliwszy. I myślę, że im także może się on przydać. Dzielcie się na Facebooku, Instagramie, Twitterze, mailem – gdzie tylko chcecie i uznacie za stosowne. Zapraszam również do odwiedzenia mojego konta FB i zadawania pytań.

Trzymam kciuki za Twoje oszczędności i serdecznie pozdrawiam 🙂

Grafika wykorzystana w tekście pochodzi z: unsplash.com – Josh Appel

Leave a Reply